Suudi Arabistan'da üç İranlı idam edildi

Suudi Arabistan'da üç İranlı idam edildi
Suudi Arabistan'da üç İranlı idam edildi
Suudi Arabistan'da uyuşturucu kaçakçılığıyla suçlanan üç İranlının idam edildiği açıklandı. İdamlara İran'dan sert tepki geldi.

RADİKAL – Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, uyuşturucu kaçakçılığıyla suçlanan üç İranlının ülkenin doğusundaki Dammam kentinde idam edildiğini açıkladı. İdam edilenlerin “deniz yoluyla ülkeye yüksek miktarda haşhaş kaçırma girişiminde bulunduğu” belirtildi.

El Alem’in haberine göre, idamların ardından İran Dışişleri Bakanlığı Suudi Arabistan maslahatgüzarını çağırdı ve olayı güçlü bir şekilde protesto etti. Suudi diplomat Ahmad Al-Muwaled’e 1963 Konsolosluk İlişkileri Hakkında Viyana Sözleşmesi hatırlatıldı. Al-Muwaled ise İran’ın protestosunu kısa süre içinde Suudi yetkililere ileteceğini söyledi.

İranlı kayıp diplomat nerede?

BU YIL 145 KİŞİ İDAM EDİLDİ

Uluslararası insan hakları örgütleri, Suudi Arabistan’da baş kesme yöntemiyle infaz edilen idamları ve yargı sürecini sıklıkla eleştiriyor. AFP’ye göre, bu yılın başından bu yana 145 kişi idam edildi. Bu rakam geçen yıl ise 87’ydi.

Suudi prens Lübnan'da tutuklandı

26 Ekim’de Suudi prens Abdülmuhsin bin Velid bin Abdülaziz, Beyrut Refik Hariri Uluslararası Havalimanı'nda 40 bavula gizlenen 2 ton sentetik uyuşturucu hapla (Captagon amfetamin) yakalanmış ve tutuklanmıştı.

Suudi Kralı Antalya'ya 16 kamyon eşya, 65 Mercedes indirdi

Zarif: 11 Eylül saldırılarının arkasında Suudiler var