Suudi imamın kafası karıştı: Dünya dönmüyor çünkü...

Suudi imamın kafası karıştı: Dünya dönmüyor çünkü...
Suudi imamın kafası karıştı: Dünya dönmüyor çünkü...
Suudi Arabistanlı imam Şeyh Bender El Hayberi, dünyanın dönmediğini söyleyip, "Eğer dünya dönüyorsa bir uçak havada durduğunda Çin'in uçağa doğru gelmesi gerekmez miydi?" diye sordu. Sosyal medyada Suudi imamı ikna yarışı başladı.

RADİKAL - Aljazeera.com.tr'de yer alan habere göre; İmam El Hayberi, elindeki pet bardağı kullanarak dünyanın dönmediği iddiasını açıklamaya çalıştı.

Bir panelde öğrencilerin dünyanın sabit olup olmadığı yönündeki sorusunu yanıtlayan El Hayberi, “ Dünya sabittir. Hareket etmiyor” dedi. İmam, dünyanın dönmediği yönündeki fikrini, önündeki plastik su bardağıyla açıklamaya çalışırken “Bir kere bakalım, biz neredeyiz? Diyelim ki Serce havalanından uçakla Çin’e gidiyoruz. Dünya dönüyor dediniz değil mi? Peki Bana odaklanın şimdi, bu (su paketini gösteriyor) dünya. Eğer dünya dönüyorsa uçak havada durduğunda Çin'in uçağa doğru gelmesi gerekmez mi? Doğru mu yanlış mı? Eğer dünya aksi yönde dönseydi bu sefer de uçak asla Çin’e ulaşamazdı. Çünkü Çin de uçak gibi dönüyor olacaktı” dedi.

'Allah iyiliğini versin'

Videonun Youtube’a yüklenmesiyle birlikte sosyal medyada Arapça olarak "cleric_rejects_rotation_of_Earth" (İmam dünyanın döndüğünü reddediyor) hashtag’iyle tweetler atıldı. Bir twitter kullanıcısının “Ne büyük tesadüf, tam da Galileo’nun doğum gününde böyle bir şey oluyor” mesajı vererek, 'Ama yine de dönüyor' diyerek ortaçağda engizisyon tarafından hapse atılan ünlü gökbilimciyi hatırlattı. Başka twitter kullanıcıları da dünyanın güneş etrafında döndüğünü çocukların anlayacağı görsellikte bilimsel olarak anlatan videolar paylaştı. Bir kullanıcı ise “Allah iyiliğini versin” yorumunu yaptı.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Twitter

  ,

  Çin

  ,

  İmam

  ,

  Hashtag

  ,

  Ünlü

  ,

  Güneş

  ,

  sosyal

  ,

  plastik

  http://www.radikal.com.tr/1294939129493921

  YORUMLAR
  (21 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bunlar hep fazla zekadan. - user1001505

  insan için en büyük tehlike cahilliktir . Dünya dönüyor en basit örnek: uçakla bir ülkeye gidiyorsunuz ekvator çizgisi üzerinden dünyanın dönüş yönüyle aynı yönde uçarsanız hedefe gidiş mesafeniz dönüşe göre daha uzun oluyor. yani tersine uçarsanız hedef size yaklaştığı için zaman kısalır. Çok merak ediyorsa o paslı beyin uçak pilotuna sorsun.

  MÜSLÜMANIM DİYİPTE DÜNYA DONUYOR DİYEN ALLAHA İFTİRA ATAR - user1000762

  http://ebumuaz.blogspot.com.tr/2010/08/dunya-ve-kubbesi.html cok merak edıyorsanız dünya ve kubbesi adlı kıtapı alıp bir zahmet okuyun yoksada bu lınkten indire bilirsiz

  sktk60 - momentum

  1- Türkiye için en büyük tehdit İslamiyet: Desene bin yıldır tehdidin tam ortasındayız, hatta bayraktarlığını yapmışız. 2- Bu dinin tamamı kurana, hadislere dayalı: Yahu neye dayalı olacaktı? Adı üstünde, din. 3- Bu dinlerin tanrıyla bağlantısı şu: yetime bakmak, yoksulu gözetmek, haram yememek, dua etmek, sabretmek, adil olmak, kelimei şahadet getirmek, vesaire.

  oldu - user398476

  aslında gece gündüz şöyle bi şey. gündüz sabah 8 itibariyle güneşde lambaları açıyor ordaki imam görevlileri. böylece dünyaya ısık veriyor güneş. akşam ise lambaları kapıyorlar çünkü elektrik faturası fazla gelir. biz bu fenomeni gece gündüz diye adlandırıyoruz. ama bakın elimdeki bardakla açıklayayım. gece diye bir şey yok. güneşteki lamba kapanırsa nolur? doğal olarak bardagı gormezsin. herşey ampulle alakalı. dünya döndü, güneşin aydınlık yanını görmedi diye şeyler yalan. bilime dine aykırı. tek gerçek var, güneşte lamba açan görevli

  islam dinini bunlar yönetiyor. - sktk60

  işte islamın ve müslümanın kabesi bunların elinde bence türkiye için en büyük tehdit islamiyet nedenmi bu dinin tamamı kurana hadislere dayalı baktığınızdada kuran 4 kitapın toplamı diyorlar tevratı incil'i kuranı okuyorsunuz hepsi birbirine benziyor ortak noktaları hepside siyaset için yaratılmış tanrı için değil sanki bir kominizm bir faşizim gibi dinlerde insanlara bir yönetim yaşam biçimi olarak sunulmuş tanrıya yakınlık bunun neresinde? bu dinlerin tanrıyla bağlantısı ne? herşey para,seks,öldürme.ve siyaset üzerine kurulmuş.

  cehalet eleştirisindeki cehalet - user781366

  memleketimde ne kadar bilim adamı var.... yorumlar müthiş... cahil imamın çıkış noktası cevabı bilinmeyen bir fizik gizemi ile ilgili. biraz araştırın, cahil cahil ahkam kesmeyin. en büyük cehalet bilmediğini bilmemek...

  zaten dünyada düz - user965260

  zaten dünyada düz Valla islam alemi orta çağın gerisinde. normaldir yahu hiçmi akıl yok bunda hiç olmassa eski islam alimlerinin eserlerini okusun