Suudi Müftü: Kadına şoförlük yasağı şeytandan koruyor

Suudi Müftü: Kadına şoförlük yasağı şeytandan koruyor
Suudi Müftü: Kadına şoförlük yasağı şeytandan koruyor
Suudi Arabistan'da başmüftü Şeyh Abdülaziz Bin Abdullah, kadınların araba kullanma yasağının toplumu şeytandan koruduğunu söyledi.

Dünyada kadınların araç kullanmasının yasak olduğu tek ülke olan Suudi Arabistan’da din adamlarından bir fetva daha geldi. Medine’de konuşan başmüftü Şeyh Abdülaziz ise “Kadınlara araba kullanma izni verme sorunu, toplumun en büyük endişelerinden biri olmamalı. Yasak şerden korumak içindir” dedi.

Başmüftünün sözleri, aktivistlerin, önceki gün görüştükleri İçişleri Bakanı Prens Muhammed Bin Nayif’in kendilerine, yetkililerin yasağı yeniden ele almayı düşündükleri açıklamasından sonra geldi. Azie El Yusuf isimli aktivist, “Bu hakkın bize verilmesi için kralın onay vermesini umuyoruz” dedi.

Kadınların otomobil kullanmasını yasaklayan ve yasağı delen kadınlara ceza öngören ülkede geçen ay en az 16 kadına para cezası uygulandı.

Yasak ülkedeki erkeklerden de yoğun destek alıyor. Bir grup müzisyenin geçtiğimiz ay hazırladığı ‘no woman no drive’ şarkısı sosyal medyada ilgi çekmişti. Şarkının klibi youtube’da on milyondan fazla izlendi.