Suudi tarihçi: Araba kullanan kadın tecavüze uğrar

Suudi tarihçi: Araba kullanan kadın tecavüze uğrar
Suudi tarihçi: Araba kullanan kadın tecavüze uğrar
Suudi Arabistan'da Saleh El-Saadun adlı tarihçi, kadınlara uygulanan araba kullanma yasağını savunmak amacıyla 'Eğer bir kadın araba kullanırsa tecavüze uğrar' ifadelerini kullandı. Tarihçinin açıklamaları dünya çapında tepki çekti.

RADİKAL - Kadınların araba kullanmasının yasak olduğu Suudi Arabistan’da Saleh El-Saadun isimli bir tarihçi yaptığı açıklama ile şaşkınlık yarattı. Tarihçi, araba kullanan kadınların tecavüze uğrayabileceğini savundu.

Vatan 'da yer alan habere göre, Rotana Halîciyye isimli bir televizyonda bir programa katılan Saleh El-Saadun ülkesindeki kadınlara uygulanan araba kullanma yasağını haklı çıkarmak için şu ifadeleri kullandı:

“Eğer bir kadın araba kullanırsa tecavüze uğrar. Kadınların araba kullandığı diğer ülkelerde bunu kimse de umursamaz. Ancak Suudi Arabistan’da bu umursanır. O sebeple kadınların araba kullanması yasaktır. Yolda arabası arızalan bir kadın yol kenarında tecavüze uğrayacak demektir."

Suudi Arabistan'da maketli taziye

Suudi kadın araba kullandığı için 'tutuklandı'


Bu açıklamanın ardından kulaklarına inanamayan sunucu "Doğru mu duydum" diyerek El-Saadun'a konuyu bir kez daha tekrarlattı.

Suudi diplomata başörtü soruşturması

First Lady Obama'nın kıyafeti Suudi Arabistan'ı karıştırdı