'Suudiler idamlıkları Suriye'ye gönderdi'

'Suudiler idamlıkları Suriye'ye gönderdi'
'Suudiler idamlıkları Suriye'ye gönderdi'
Esadçı hacker'ların S. Arabistan, Katar ve Türkiye aleyhine belgeler ele geçirdiği, Riyad'ın da mahkûmları Suriye'ye cihada yolladığı iddia edildi.

Suriyeli muhaliflerin geçen yaz Suudi kanalı El Arabiye üzerinden Esad rejimine karşı başlattığı belge savaşında ikinci perdeyi rejim yanlıları açtı. Lübnan gazetesi El Ahbar, Esad yanlısı hacker grubu Suriye Elektronik Ordusu’nun Türkiye , Suudi Arabistan ve Katar’ın son iki yılda Arap dünyasında oynadıkları rollere ilişkin ele geçirdiği yüzlerce belgeyi bugün yayımlamaya başlayacağını duyururken Uluslararası Süryani Haber Ajansı (AINA) gizli bir belgeye dayanarak Suudi Arabistan’ın idam mahkûmlarını ‘cihat’ için Suriye’ye gönderdiğini iddia etti. Suudi İçişleri Bakanlığı yetkilisi Abdullah bin Ali El Ramadan’ın imzasını taşıyan 17 Nisan 2012 tarihli belgede idam cezası almış 1239 mahkûmun Suriye’ye cihada gönderilme planından bahsediliyor. Doğru olup olmadığı teyit edilemeyen belgeye göre, askeri eğitim alıp Suriye’ye gitmeyi kabul ederlerse mahkûmlar affedilecek ve ailelerine aylık maaş bağlanacak. Ancak cihada katılacak mahkûmların aileleri Suudi 

Arabistan’dan ayrılamayacak. 

Uyuşturucu ticareti, cinayet, tecavüz suçlarından hüküm giymiş bu kişilerin 110’u Yemenli, 21’i Filistinli, 212’si Suudi, 96’sı Sudanlı, 254’ü Suriyeli, 82’si Ürdünlü, 68’i Somalili, 32’si Afgan, 94’ü Mısırlı, 203’ü Pakistanlı, 23’ü Iraklı ve 44’ü Kuveytli.
Iraklı vekil: Rusya tehdit etti
IANA’ya konuşan Iraklı eski bir milletvekili belgenin gerçek olduğunu savunurken 23 Iraklı mahkûmun Suriye’ye gönderildikten sonra Irak’a döndüğünü ve şimdi Suudi Arabistan’da kalmaya mecbur edilen ailelerini kurtarmaya çalıştığını söyledi. Suriye’ye gönderilen Yemenlilerin de kendi ülkelerine dönüp hükümetten ailelerin kurtarılması için yardım istediğini anlatan eski vekil, Rusya’nın Suudi yönetimini bu konuyu BM’ye taşımakla tehdit ettiğini, Riyad’ın da gizli programın açığa çıkmaması karşılığında siyasi çözüm sürecine destek vaat ettiğini belirtti.(RADİKAL İSTANBUL )

Rusya’dan Suriye’deki Rus vatandaşlarına ilk tahliye
Rusya Suriye’deki vatandaşlarının olası tahliyesi planlarını dün Lübnan’a 2 uçak göndererek başlattı. Itar-Tass’a göre, ilk etapta 50 Rus vatandaşı, 3 otobüsle dün Lübnan’a geçti. Bir diplomat “Suriye’de binlerce Rus vatandaşı var. Sorun Rus havayolunun Şam’a artık uçmayacak olması. Bu nedenle azami 150 kişinin Beyrut üzerinden Suriye’yi terk etmesine yardım ediyoruz. Bu bir tahliye değil. Bütün Ruslara ülkeyi terk etmeleri için baskı yok. Çünkü Şam’da tamamen güvenli ve çatışmalardan arınmış bölgeler var” dedi. Diplomat, tahliyenin ihtiyaç halinde tekrarlanacağını söyledi. Beyrut’taki Rusya Büyükelçiliği ise tahliyenin önceden planlanmadığını belirtti. Şam’daki Rus Büyükelçiliği’ne göre, geçen ekimde yaklaşık 2 bin Rus vatandaşı ülkeden ayrılma talebinde bulundu. Geçen ay iki savaş gemisi tahliye için Suriye açıklarına gitmişti. Şam Büyükelçiliği kayıtlarına göre Suriye’de 5 bin 300, gayri resmi rakamlara göre ise 25 bin Rusya vatandaşı bulunuyor. Öte yandan muhalifler Suriye’nin İran tarafından eğitilen yeni bir milis gücü kurduğunu öne sürdü. {MOSKOVA- ŞAM/ AP- REUTERS}