Syriza-AB anlaşmasına KKE'den protesto

Syriza-AB anlaşmasına KKE'den protesto
Syriza-AB anlaşmasına KKE'den protesto
Yunanistan'ın başkenti Atina'da, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) tarafından Başbakan Alexis Tsipras liderliğindeki Syriza'ya karşı protesto gösterisi düzenlendi.

RADİKAL - Yunanistan'da Syriza hükümetinin kreditörler ile borç anlaşmasını 4 ay uzatması, Yunanistan Konünist Parti 'nin (KKE) düzenlediği gösteri ile protesto edildi. Hükümet karşıtı ilk gösteride AB ve IMF ile yapılan kemer sıkma önlemleri ile kredi anlaşmalarının iptal edilmesi istendi. 

Evrensel'de yer alan habere göre, parlamentonun bulunduğu Sintagma Meydanı'nda toplanan binlerce kişi, hükümet, AB ve IMF karşıtı sloganlar attı. Gösteride bir konuşma yapan Yunanistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Dimitris Kuçubas, parti taraftarlarının dışında farklı kesimlerden eyleme destek verenlere teşekkür etti. Kemer sıkma önlemleri ve ilgili kanunların iptalini istediklerini söyleyen Kuçubas, hükümetin hafta başında AB ile sağladığı anlaşmanın 4 ay daha uzatılmasına halkın tolerans göstermediğini vurguladı. Kuçubas, halkın borç verenler, AB ve sermayedarlar ile ilişkinin koparılmasını istediğini söyledi. 

Kuçubas, birkaç ay önce 'kemer sıkma önlemleri' karşıtı olarak görülen Syriza hükümetinin meclise kemer sıkma önlemlerini iptal etme yasasını getirmek yerine, AB, Avrupa Merkez Bankası ve IMF ile yeni bir anlaşma yaptığını ve önceki hükümetler gibi halk karşıtı politikaları uzatma yolunu tercih ettiğini belirtti. 

Syriza borç anlaşmasının uzatılmasını istedi, Almanya reddetti

Yunanistan Komünist Partisi, 300 üyeli parlamentoda 15 milletvekiline sahip. 

Almanya'dan Yunanistan'ın mali programının uzatılmasına onay

Syriza'dan Kışanak'a ziyaret

Yunan Maliye Bakanı: AB'yle anlaşmak için ne gerekiyorsa yapacağız