SYRIZA - ANEL hükümetinde ilk çatlak!


SYRIZA - ANEL hükümetinde ilk çatlak!

SYRIZA - ANEL hükümetinde ilk çatlak!
Yunanistan'da yeni hükümetin yemin etmesinin üzerinden sayılı saatler geçti. Ancak koalisyonun küçük ortağı Bağımsız Yunanlar'ın (ANEL) bir milletvekilinin kabineye alınmamasına itiraz etmesi, gerilime neden oldu.

RADİKAL- Yunanistan ’da yeni hükümetin yemin etmesinin üzerinden sayılı saatler geçti. Ancak koalisyonun küçük ortağı Bağımsız Yunanlar’ın (ANEL) bir milletvekilinin kabineye alınmamasına itiraz etmesi, gerilime neden oldu.

Sputnik’in haberine göre; yeni hükümetteki ilk çatlak ANEL cephesinde yaşandı. Partinin milletvekillerinden Nikos Nikolopulos, ANEL lideri Panos Kammenos’a bir mektup göndererek yeni hükümetin oluşumu hakkında ayrıntılı bilgi talep etti.

Yeni kabinede hangi nedenlerden dolayı yer bulmadığını soran Nikolopoulos ayrıca, parti grubunun SYRIZA dayatmalarını görüşmek üzere olağanüstü olarak toplanması çağrısında bulundu. “Koalisyon hükümeti kimsenin oyuncağı değildir” diyen Nikolopoulos, Kammenos’tan bir an önce ‘duruşunu netleştirmesi’ni de talep etti.

Seçimlerin ardından kurulan ANEL – SYRIZA koalisyonunun, 300 sandalyeli Yunanistan Parlamentosu’nda 155 üyesi bulunuyor. Kammenos’un Nikolopoulos’un öfkesini dindirememesi halinde-bu desteğin yara alabileceği belirtiliyor.


NİKOLOPULOS, LÜKSEMBURG — YUNANİSTAN İLİŞKİLERİNİ DE GERMİŞTİ

Yunanistan Hristiyan Demokratlar Hareketi’nin kurucusu olan Nikolopulos, son yıllardaki seçimlere ANEL adayı olarak katılıyor.

Geçmiş dönemlerde eşcinsel bireylere yönelik tartışmalı açıklamalarıyla gündeme gelen Nikolopulos, Twitter ’dan Lüksemburg başbakanı hakkındaki sözleri nedeniyle de iki ülke arasındaki ilişkilerin gerilmesine neden olmuştu.