Syriza, Bağımsız Yunanlar Partisi'yle koalisyonda anlaştı

Syriza, Bağımsız Yunanlar Partisi'yle koalisyonda anlaştı
Syriza, Bağımsız Yunanlar Partisi'yle koalisyonda anlaştı
Yunanistan'da dün yapılan seçimde zafer elde eden Radikal Sol İttifak (Syriza), tek başına hükümet kurma şansını iki sandalyeyle kaçırmıştı. Syriza, sağcı Bağımsız Yunanlar (ANEL) Partisi ile koalisyon hükümeti kurmak için anlaştı.

RADİKAL - Yunanistan’da dün yapılan erken genel seçimlerde, henüz 16 yaşında bir lise öğrencisiyken tarihe “Önlük Hareketi” diye geçen öğrenci direnişinin önderlerinden olan Alexis Tsipras'ın liderliğindeki Radikal Sol Koalisyon (Syriza) büyük bir zafer kazandı. Tek başına hükümet kurabilme fırsatını iki sandalyeyle kaçıran Syriza, sağcı Bağımsız Yunanlar (ANEL) Partisi ile koalisyon hükümeti kurmak için anlaştı. Yeni hükümetin Başbakanı, Tsipras olacak.

T24'te yer alan habere göre, Syriza'nın seçim vaatleri arasında; yoksulluk sınırı altında yaşayanlara elektrik ve ısınma hizmetini ücretsiz verilmesi, zenginlerden alınan vergilerin geri getirilmesi, ihtiyacı olanlara gıda ve kira yardımı yapılması, vatandaşların ödenemeyecek boyuttaki banka borçlarının silinmesinin yanı sıra emekli maaşları ve asgari ücrete zam var.

Demirtaş'tan Tsipras'a tebrik

SYRIZA'nın lideri Alexis Tsipras kimdir?


9 PUAN FARK ATTI

Alexis Tsipras’ın liderliğindeki Syriza beklentilerin de üzerine çıkarak, en yakın rakibi ND’ye yaklaşık 9 puanlık fark attı. Ancak Syriza'nın 300 sandalyeli Yunan Parlamentosu'na 149 milletvekili sokabildiği görülüyor. Syriza'nın tek başına hükümet kurabilmek için en az 151 milletvekiline ihtiyacı vardı.

FT: Syriza, Avrupa'daki benzer partilere ilham verebilir


Tsipras ile hükümet kurma görüşmeleri çerçevesinde bir araya gelen Bağımsız Yunanlar Partisi (ANEL) lideri Panayiotis Kammenos, görüşmenin ardından, "Aleksis Tsipras'a güvenoyu veriyoruz" dedi.

Tsipras'tan zafer konuşması: AB ile ne çatışmaya gireceğiz ne de boyun eğeceğiz

Tsipras 16 yaşındayken televizyonda öğrenci isyanını anlatmıştı

Syriza ve Podemos'un yükselişi: Avrupa'da bir hayalet dolaşıyor!