Syriza borç anlaşmasının uzatılmasını istedi, Almanya reddetti

Syriza borç anlaşmasının uzatılmasını istedi, Almanya reddetti
Syriza borç anlaşmasının uzatılmasını istedi, Almanya reddetti
Yunanistan, euro bölgesiyle olan yardım anlaşmasının altı ay uzatılmasını resmen talep ederken, Almanya'nın bu planı reddettiği bildirildi.

RADİKAL - AB ve IMF ile yaptığı kurtarma anlaşmasının süresi yaklaşık bir hafta içerisinde sona erecek olan Yunanistan, euro bölgesiyle olan yardım anlaşmasının altı ay uzatılmasını resmen talep etti. Yunanistan'ın euro bölgesiyle devam eden "Ana Mali Yardım Kredisi Anlaşması"nın koşullarında bazı değişiklikler yapılması şartıyla anlaşmanın süresinin uzatılmasını istediği belirtildi. Ne var ki, Yunanistan'ın borç anlaşmasını uzatma talebi, Almanya tarafından reddedildi.

Sol'da yer alan habere göre, Syriza lideri Alexis Tsipras, seçimden önce iktidara gelmeleri halinde Avrupa 'yla yeni bir anlaşma yapmayacaklarını söylemişti. Ancak Syriza, hükümet kurduktan sonra Almanya başta olmak üzere euro bölgesi üyeleriyle yaptığı görüşmelerde her geçen gün yeni tavizler vererek, en sonunda yardım anlaşmasının uzatılmasını talep etme noktasına geldi.

Yunanistan Almanya'dan savaş tazminatı istedi


Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble tarafından yapılan açıklamada, Yunanistan'ın "çözüm için sağlam bir öneri" getirmediği belirtildi. Avrupa Komisyonu Sözcüsü Margaritis Schinas ise, Almanya'nın açıklamasından önce, Yunanistan'ın talebini "olumlu" bulduğunu söylemişti. Almanya, Yunanistan'ın önerisinin geçtiğimiz pazartesi günü Euro Grubu toplantısında belirlenen kriterlerle uyumlu olmadığını savundu.

Hz. İsa, Syriza iktidara geldiğinden beri 'ağlıyor'

Yunan Maliye Bakanı: AB'yle anlaşmak için ne gerekiyorsa yapacağız

Lavrov: Yunanistan'a yardım edebiliriz

Tsipras: Artık kemer sıkmaya dönüş yok