Syriza, ikinci paketi de parlamentodan geçirdi

Syriza, ikinci paketi de parlamentodan geçirdi
Syriza, ikinci paketi de parlamentodan geçirdi
Yunanistan'da Syriza hükümeti, "dayanıklık testi" olarak nitelendirilen ikinci reform paketi oylamasında da parlamentodan destek aldı. Syriza lideri Aleksis Çipras'ın partisindeki "firesi" de azaldı.

RADİKAL - İçeride tartışmalar ve ve dışarıda protesto gösterileri arasında yapılan oylama bu sabah saat 4.40’ta tamamlandı. Yunanistan parlamentosundaki oylamada kullanılan toplam 298 oydan 230 evet, 63 hayır ve 5 çekimser çıktı. Oylamada Syriza’dan, 31'i hayır ve 5'i çekimser olmak üzere toplam 36 milletvekili karşı oy kullandı. Parlamentoda 15 Temmuz'da yapılan ilk oylamada 39 Syriza milletvekili karşı oy kullanmıştı.

Bu oylamada dikkatleri çeken, önceki oylamada “hayır” oyu kullanan eski Maliye Bakanı Yianis Varufakis’in “evet” oyu kullanması oldu.

YAKIT YARDIMI KESİLECEK

Syriza hükümetinin "acele" nitelikli olarak parlamentoya getirdiği ve oylamada kabul edilen tasarı, gayrimenkuller için uygulanan ek vergilerin 2016'ya kadar sürdürülmesini öngörüyor. Ayrıca, ailelere yapılan yakıt yardımlarının kademeli olarak kesilmesinin hüküm altına alındığı yasa gereği kira gelir vergileri ve ödeme süresi sona eren vergi borçları yeniden yapılandırılacak. Yasa ile ayrıca, kredi borcunu ödemeyenlerin evlerinin ihale yoluyla satılmasının yolu da açıldı. Oylanan paket, yeni bir hukuk mahkemeleri yasasının çıkarılmasını da içeriyor.

Yasanın "acele" olarak parlamentoya getirilmesini eleştiren Meclis Başkanı Zoi Konstantopulu bu adımı demokrasiye karşı uygulanan, “kaba bir saldırı” diye nitelendirdi. Böylece hükümetle arasındaki anlaşmazlığı daha da belirginleştirdi. Konstantopulu'nu bugün öğle saatlerinde kendi isteği üzerine başbakanlık bürosunun bulunduğu Maksimu’da Başbakan Aleksis Çipras ile buluşacağı açıklandı.

YENİ PAKET İÇİN ÖNEMLİ ADIM


Parlamentoda yapılan oylama, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın, "Euro bölgesinde kalmak için imzalamak zorundaydık" diye nitelendirdiği ve "ağır koşullar" içeren kredi paketinin uygulanması için önemli adımlardan birini oluşturuyor.

Oylamadan çıkan "evet" ile, Yunanistan'ın alacaklılarıyla bu ayın başlarında imzaladığı, toplam 86 milyar Euro'yu içeren yeni kredi anlaşmasına ilişkin koşulların uygulanmasını öngören ve kemer sıkma önlemlerini içeren ikinci yasa da kabul edilmiş oldu. Yasanın geçmesi, Syriza içindeki ve sokaklardaki gerginliği yumuşatması ve erken seçim senaryolarını gündemden kaldırması bekleniyor.

İLK DİLİM İLE BORCU ÖDEDİ

Yunanistan, imzalanan köprü anlaşma sonucunda aldığı ilk dilim krediyle Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu'na (IMF) olan borcunu hafta başında ödedi. Avrupa Mali İstikrar Mekanizması (EFSM) tarafından Yunanistan Merkez Bankası'na yatırılan 7.16 milyar Euro'nun 6.25 milyar Euro'luk bölümünü borç ödemede kullanıldı.

Yunanistan, Pazartesi günü IMF’ye 30 Haziran'da ödemediği 2.05 milyar Euro'yu, Avrupa Merkez Bankası'na, tahvil ve faizleri için 4.2 milyar Euro ve aynı zamanda da Yunanistan Bankası'na olan 500 milyon Euro'luk borcunu ödedi. (DHA)