Syriza sözcüsü: Borçları geri ödeyebilmemiz gerçekçi değil

Syriza sözcüsü: Borçları geri ödeyebilmemiz gerçekçi değil
Syriza sözcüsü: Borçları geri ödeyebilmemiz gerçekçi değil
Yunanistan'da erken genel seçimleri kazanan Radikal Sol İttifak (Syriza) sözcüsü Euclid Tsakalotos, ülkenin dışarıya olan borçlarını geri ödeyebilmesinin mümkün olmadığını belirterek, 'Euro Bölgesi tehlikede. Bu tehlike Syriza'dan değil, kemer sıkma politikalarından kaynaklanıyor' dedi.

RADİKAL - Yunanistan'da genel seçimleri kazanan radikal Syriza'nın sözcüsü Euclid Tsakalotos, ülkenin dışarıya olan borçlarını geri ödeyebilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Tsakalotos, "Hiç kimse Yunanistan'ın borçlarının tamamının geri ödenebileceğine inanmıyor" ifadelerini kullandı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Syriza, Avrupa Birliği ( AB ) ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) sağladığı 240 milyar euroluk kurtarma paketinin şartlarını yeniden görüşmek istiyor. Avrupa ise Yunanistan'ın kreditörlere verdiği taahhütleri yerine getirmesi gerektiğini belirtiyor. Mali yardım karşılığında sert kemer sıkma önlemleri talep edilmesine karşı çıkan Syriza, seçim kampanyası boyunca borçların geri ödemesini yeniden müzakere edecekleri sözünü vermişti.

Murat Yetkin yazdı. "'Yunan Baharı'nı kışa çevirmek için kolları sıvadılar"


'ÇOK TEHLİKELİ VE GÜLÜNÇ BİR HAL ALACAK'

Dün Başbakan olarak yemin eden Syriza lideri Alexis Tsipras'ın, kabineyi bugün öğleden sonra açıklaması bekleniyor. Avrupalı liderlerin kendileriyle birlikte çalışma hevesi göstermelerini beklediklerini söyleyen Syriza sözcüsü Tsakalotos, "Eğer demokratik yollardan seçilmiş yeni hükümetle işbirliği yapmak istemezlerse, Avrupa çok tehlikeli ve gülünç bir hal alacaktır" dedi. Tsakalotos, Avrupa'nın kendileriyle masaya oturmaması halinde bunun "Avrupa'nın demokratik ve sosyal değişimleri kabullenemediğinin son göstergesi olacağı" yorumunu da yaptı.

Oral Çalışlar yazdı. "Syriza: Yunanistan'da değişim isyanı... "


'TEHLİKE KEMER SIKMA POLİTİKALARINDAN KAYNAKLANIYOR'

Yunanistan'ın iflas edip Euro Bölgesi'ni çökertmesinin "en kötü kabus" olacağını belirten Syriza sözcüsü, "Başından beri söylüyoruz. Euro Bölgesi tehlikede. Bu tehlike Syriza'dan değil, kemer sıkma politikalarından kaynaklanıyor" dedi. Tsakalotos 'herkesin çıkarına olacak ve adil bir çözüm için görüşmelere hazır olduklarını' da belirtti. Avrupa'nın ise Syriza zaferine yönelik kaygıları var. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Yunanistan'ın borçlarına dair taahhütlerinde bir indirim bekleyemeyeceğini belirtti. Juncker bunun "komisyonun radarında olmadığını" söyledi.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras yemin etti

Syriza lideri Tsipras dinî yemin etmeyecek

'DESTEK ÇOK KÜÇÜK'

Euro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem de Avrupa'da, Yunanistan'ın borçlarının silinmesine yönelik çok küçük bir destek olduğunu söylemişti. Almanya hükümet sözcüsü Steffan Seibert de, Yunanistan'ın ekonomik toparlanmayı sürdürecek önlemleri alması gerektiğini belirtti.

Syriza, Bağımsız Yunanlar partisiyle koalisyonda anlaştı