Syriza'dan dikenli tel yorumu: Utanç verici

Syriza'dan dikenli tel yorumu: Utanç verici
Syriza'dan dikenli tel yorumu: Utanç verici
Yunanistan'da Radikal Sol İttifak (Syriza) Yönetim Kurulu Üyesi Giorgos Chondros, Türkiye-Yunanistan sınırındaki dikenli telleri kaldırmak istediklerini açıkladı.

RADİKAL - Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'ın partisi Syriza, Türk-Yunan sınırındaki dikenli telleri kaldırmak istiyor. Syriza‘nın Yönetim Kurulu Üyesi Giorgos Chondros, Avusturya’nın başkenti Viyana’da APA ajansına verdiği demeçte ”Demokratik bir ülke için böyle bir sınır duvarı utanç vericidir“ dedi. AB ’nin mülteci akınını önlemek için kurduğu Frontex oluşumu bünyesinde 2012 yılı sonunda bitirilen Meriç sınırındaki 12 kilometrelik dikenli çelik tellerin yanlış mesaj verdiğini söyleyen Chondoros ”Yunanistan, Avrupa ’nın bir kapısıdır“ dedi.

Dikenli tellerle örülü sınır duvarı, mültecileri daha tehlikeli olan deniz yoluna yönelmek zorunda bıraktığı için insan hakları örgütlerince eleştirilmişti. Chondros, Yunanistan’ın sıkı mülteci politikasını sonlandıracağını söylerken, yeni Yunan hükümetinin, Yunanistan‘da doğan herkese Yunan vatandaşlığı vereceğini bildirildi. İltica sürecinin de kolaylaştırılacağını söyleyen Chondros “İltica politikası temelden yeniden düzenlenecek. Sadece Yunanistan için değil, tüm Avrupa için yeni bir mesaj vereceğiz“ dedi. Chondros partinin yönetim kurulu üyesi ve çevre sağlığı sözcüsü olarak görev yapıyor. (Ahmet İncel/ DHA)

Almanya'dan Yunanistan'a ret

Yunan hükümetinden Avrupa Merkez Bankası'na: Şantaj yapmaktan vazgeç

Avrupa Merkez Bankası: Yunan tahvillerini istemiyoruz

Yunanistan Maliye Bakanı'nın oturuşu dikkat çekti