SYRIZA'nın lideri Alexis Tsipras kimdir?

SYRIZA'nın lideri Alexis Tsipras kimdir?
SYRIZA'nın lideri Alexis Tsipras kimdir?
Bütün dünya Yunanistan'da iktidara gelen SYRIZA partisinin lideri Alexis Tsipras'ı konuşuyor. 41 yaşındaki genç politikacının siyasi geçmişi 16 yaşına kadar uzanıyor. Hedefi; Yunanistan'da iktidara gelmek. Seçim vaadi; zenginden alıp fakire vermek.

RAİDKAL - SYRIZA'nın lideri Alexis Tsipras Yunanistan'da 1957-1974 arasında "Albaylar Cuntası" dönemini yaşamamış ilk siyasi parti lideri. Ama siyasi geçmişi genç yaşlarına uzanıyor. Kasım 1990'da, Eğitim Bakanlığı'nın liseye geçiş sınavları, öğrencilerin okul dışındaki yaşamları için disiplin cezaları ve tek tip kıyafeti öngören yasa tasarısı nedeniyle, binlerce okul işgal edilmişti. Üç ay süren eylemde 5 kişi ölmüştü. Tsipras 16 yaşında iken tarihe "önlük hareketi" olarak geçen bu öğrenci direnişi ile duyurdu adını.

AİLEDEN SOLCU

Ortokulda Yunanistan Komünist Partisi'nin Gençlik Kolları'na girdi.

Atina Teknik Üniversitesi'nden inşaat mühendisi olarak diplomasını aldı ama siyaset ağır bastı. Komünist Partisi'den ayrıldı, parlamento dışı çeşitli sol fraksiyonlarda yer aldı..

CHE-PRAS

Sıkı bir solcuydu. arkadaşları Tsipras (Çipras) olan soyadını küçük bir harf hilesiyle, Arjantinli devrimci Che Gueveraya atıfla, "Che-pras" olarak söylüyordu.

SYRİZA partisinin gövdesini oluşturan "Sinaspismos" partisinden 2006 yılında Atina belediye başkanlığına aday gösterildi.

Yüzde 10.5 oy alarak sürpriz yaptı. İki yıl sonra parti lideri seçildi.

Bu partinin 6 sol siyasi oluşum birleşmesiyle oluşan radikal sol koalisyon SYRİZA lideri olarak 2009 seçimlerinde ilk kez milletvekili seçildi. 

Demirtaş'tan Tsipras'a tebrik


KRİZİ FIRSATA ÇEVİRDİ

Kariyerindeki dönüm noktası 2009 ekonomik krizi oldu..

Beş yıl önce yüzde 4.6 oy ile aldığı SYRIZA'yı 2012'de yüzde 27 ile ana muhalefet partisi yaptı.  (CnnTürk)

İşte SYRIZA'nın vaatleri


Yunanistan'da yeni dönem! Syriza kimdir?


  http://www.radikal.com.tr/128000412800042

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  zenginin farkirden aldığını fakire geri verecek - tcissv

  sınıf mücadelesi gelir dağılımının sayısal olarak dengelenmesi gibi basit bir şekilden şablondan ibaret değildir. üretim araçlarının sahipliğine müdahale eder, artı değerin maksimum ölçüde kapitalistlerin eline geçmesini sağlayan iktidar mekanizmalarına karşı mücadele eder. Elinden alınmış hakkını geri ister. Yani dışarıdan aa çok fakir var zenginlerin parasına konalım gibi bir kolaycılık değildir. Doğallık ya da bilimsellik görüntüsü kazanmış kapitalist prensipleri ifşa edip, yalan gündemlerin ötesinde sınıf mücadelesini görünür kılar. radikal yayını nereye düşer?

  Vallahamı! - velmas75

  Zenginden alıp Fakire verecekmiş! Birde Borçların silinmesini istiyormuş! Bu solcuların mantıklı bir isteği hiç olmayacakmı?