Syriza'ya bir darbe daha

Syriza'ya bir darbe daha
Syriza'ya bir darbe daha
Yunanistan'da erken seçime sayılı günler kala sarsıcı bir iddia gündeme geldi. Sol Platform'un ayrılığı ile yara alan Syrizia'dan önemli isimlerinden biri olan Zoi Konstantopoulou'nun ayrılacağı iddia ediliyor.

RADİKAL - Yunan basınına yansıyan ve halen Syriza tarafından teyit edilmeyen bilgiye göre, Meclis Başkanı Zoi Konstantopoulou artık istifaya çok yakın. Yeni borç anlaşması nedeniyle partisiyle ilişkilerinin kopma noktasına gelen Konstantopoulou'nun alternatif arayışında olduğu bir süredir gündemdeydi.  Gelen ilk bilgilere göre Konstantopoulou yakın mesai arkadaşları ile yeni bir siyasi parti kuruyor. Yeni parti, Yunanistan'ın radikal sol kulvarında yer alacak ve borç anlaşması karşıtı olacak.

Sputnik'in haberine göre Konstantopoulou'nun yeni partiyi erken seçim tarihinin belli olmasından hemen sonra açıklaması bekleniyor. Perşembe günü ülkeyi erken seçime götürecek geçiş kabinesinin şekillenmesi ile beraber Konstantopoulou ver arkadaşları SYRIZA'dan istifa edip yeni partinin kuruluşunu ilan edecekler.

Konstantopoulou'nun yeni partisinin yaklaşan erken seçimlerde Panayiotis Lafazanis tarafından kurulan Halkın Birliği ile beraber hareket edeceği iddia ediliyor. Lafazanis ile borç anlaşmasının bir an evvel feshi noktasında fikir birliğine varan Konstantopoulou, yeni parti fikrini Halkın Birliği ile de paylaşmış durumda.  Yeni partinin kuruluşu ne SYRIZA, ne de Konstantopoulou cephesinden teyit edilmiş değil ancak şimdiden Yunanistan siyasetinde dalgalanmalara neden olmuş durumda. SYRIZA cephesinde Konstantopoulou'nun Aleksis Çipras'ın yerine Başbakanlık koltuğu için iyi bir alternatif olduğu düşüncesi hakim. Ayrıca, Meclis Başkanı'nın partiden ayrılmasının SYRIZA'ya pahalıya mal olabileceği düşüncesi de tartışmaya açılmış durumda.

Meclis Başkanı Konstantopoulou, son haftalarda borç anlaşması üzerinden SYRIZA'ya yönelttiği çok sert eleştirilerle Yunanistan'ın gündemine geldi. Konstantopoulou, son günlerde meclisteki kararlarıyla da erken seçimi geciktirmeye çalışmıştı. (Sputnik)