Tahran Hollywood'a savaş açtı

Tahran Hollywood'a savaş açtı
Tahran Hollywood'a savaş açtı
İran, 1979'da Tahran'daki ABD Büyükelçiliği'nde Amerikalı diplomatların rehin tutulduğu ve iki ülkeyi ilk defa ciddi bir biçimde karşı karşıya getiren elçilik krizini konu alan 2012 yapımı Hollywood filmine karşı misilleme yapmaya hazırlanıyor.

CIA’ın İran Devrimi sırasında elçiliğindeki 6 diplomatı kurtarma operasyonunu konu alan, yönetmenliğini ve başrolünü Ben Affleck’in üstlendiği 'Argo' adlı film , İran’ın tepkisini çekti. 2013 Oscar'larında 7 dalda adaylık kazanan filmin tarihi gerçekleri saptırdığını savunan Tahran, krizle ilgili kendi filmini çekecek.

Adının ‘Genelkurmay’ olması planlanan filmin yönetmenliğini üstlenecek Ataullah Salmanianis, New York Times’a yaptığı açıklamada, “Büyük bir yapım olacak bu film, tarihi gerçeklerden yoksun Argo’ya uygun bir yanıt olacak" dedi. Tahran yönetimi Affleck’in ekimde vizyona giren filminin açıkça İran karşıtı olduğunu savunuyor.

İran’da 1979’daki İslam Devrimi’nin ardından Şah Pehlevi’nin ABD ’ye kaçmasını protesto eden binlerce öğrenci, Tahran’daki ABD Büyükelçiliği’ni kuşatmış ve onlarca elçilik çalışanını bir yılı aşkın süre rehin almıştı. ABD’nin krizi sona erdirmek için elçiliğe yönelik operasyon girişimi de başarısızlıkla sonuçlanmıştı. (RADİKAL/DIŞ HABERLER )