Tahran, İran yasasıyla dalga geçti

Tahran, İran yasasıyla dalga geçti
Tahran, İran yasasıyla dalga geçti
Obama, İran'ın Latinlerdeki nüfuzuna karşı yasa çıkarttı. Tahran "ABD hala Soğuk Savaş döneminde yaşıyor" diye iğneledi.

ABD yönetimi, İran’ın Latin Amerika’da son zamanlarda artan nüfuzunu önlemek için yasa çıkarırken Tahran’ın tepkisi “ABD Soğuk Savaş döneminde yaşıyor. Bu Latin Amerika’nın iç işlerine kabaca müdahaledir” şeklinde oldu. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın hazırlayıp Kongre’den geçirdiği ve cuma günü Başkan Barack Obama’nın imzasıyla yürürlüğe giren yasanın adı “Batı Yarımkürede İran’a Karşı Koyma Yasası”. Yasa, Dışişleri Bakanlığı’na İran’ın bölgede düşmanca varlığı ve eylemlerinin araştırılıp 180 gün içinde strateji geliştirilmesi görevi veriyor. Ayrıca yasada İç Güvenlik Bakanlığı’nın Meksika ve Kanada sınırlarında İran hükümeti, İran Devrim Muhafızları, Kudüs Gücü ve Hizbullah’ın operasyonlarına ve ABD’ye sızma girişimlerine karşı önlem alması öngörülüyor.

Somut neden yok Böyle bir yasaya neden ihtiyaç duyulduğuna ilişkin açıklama gelmezken Dışişleri Bakanlığı ve istihbarat servisinden üst düzey yetkililer İran’ın kıtada ABD’ye yönelik gizli eylemler içinde olduğuna dair bir işaret olmadığını kaydetti.
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mehmanparast yasayı eleştirerek “Bu, Latin Amerika’nın içişlerine kabaca müdahaledir. Bu, Amerikalıların dünyadaki yeni durumu hâlâ kavramayadıklarını gösteriyor. ABD hala Soğuk Savaş döneminde yaşıyor, Latin Amerika’yı arka bahçesi sanıyor ve bağımsız devletlere kendi politikalarını dayatmak istiyor” diye çıkıştı.

İran’ın Latin hamlesi İran’ın Latin Amerika ile ilişkilerinin karşılıklı saygı ve çıkara dayalı dostça ilişkiler olduğunu belirten sözcü “Onlara bugünün dünyasında ülkelerin haklarına saygı duymayı tavsiye ederiz. Dünya kamuoyu böylebir eylemi kabul etmez” diye ekledi. Latin Amerika’da özellikle Venezüella, Bolivya, Ekvador ve Küba’nın solcu yönetimleriyle ekonomik ve dostluk ilişkilerini arttıran İran, 2005’ten bu yana bölgede 6 yeni büyükelçilik açarak diplomatik temsilciliklerinin sayısını 11’e çıkarttı. İran’ın ayrıca Latin Amerika ülkelerinde 17 kültür merkezi bulunuyor. İran’la 1979’daki İslam Devrimi’nden bu yana diplomatik ilişkisi bulunmayan Amerikan yönetimi, Tahran’ın nükleer programına karşı çok sayıda yaptırım kararına imza attı.

 

Güç gösterisi Nur ve Kadir füzeleriyle bitti

İran Deniz Kuvvetleri, Basra Körfezi, Hürmüz Boğazı ve Kuzey Hint Okyanusu bölgesinde ‘Velayet 91’ adlı tatbikatla yaptığı güç gösterisinin beşinci ve son gününde Nur ve Kadir füzelerini denedi. Denizdeki hedeflere fırlatılan Nur füzesi ile karadan denize fırlatılan Kadir füzesinin hedefleri başarıyla imha ettiği açıklandı. Radara yakalanmayan 200 km menzilli füzelerin elektronik harp donanımlı ve isabet oranı yüksek özelliklerde olduğu vurgulandı. İran’ın savunma ve caydırıcılık gücünü arttırmayı hedeflediği açıklanan tatbikatın, bugün sona ermesi bekleniyor. Tatbikatın sözcüsü Tuğgeneral Amir Rastgari, “İran deniz ve hava kuvvetleri, bu 5 gün süresince en az 30 vakada, tatbikat bölgesine yaklaşan bölge dışı güçlere ait keşif uçakları, insansız hava araçları ve savaş gemilerine uyarı verdi” açıklaması yaptı.