Tahran: Patriot yerleştirilmesi kışkırtıcı olur

Tahran: Patriot yerleştirilmesi kışkırtıcı olur
Tahran: Patriot yerleştirilmesi kışkırtıcı olur

İran’dan NATO’nun Türkiye -Suriye sınırına yerleştireceği Patriot hava savunma sistemine yönelik tepkilere bir yenisi eklendi. Genelkurmay Başkanı General Hasan Firuzabadi’nin ardından Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi de, Türkiye’ye Patriot savunma sistemlerinin konuşlandırılmasını ‘beklenmedik sonuçlar doğurabilecek kışkırtıcı bir eylem’ olarak niteledi. 

Bölgesel istikrar getirmez 

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre Salihi, “Patriot füzelerinin Türkiye’ye yerleştirilmesinin hiçbir olumlu sonucu olmaz. Füzeler bölgesel güvenlik ve istikrar sağlanmasına yarar sağlamaz. Bunun, caydırıcılıktan çok kışkırtıcı etkisi olur” vurgusunu yaptı.
Genelkurmay Başkanı Firuzabadi de, cumartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye’ye Suriye’den gelebilecek muhtemel bir hava saldırısına karşı Patriot’ların konuşlandırılmasının ‘ dünya savaşına neden olabileceğini’ söyleyip “Her bir Patriot dünya haritasında kara bir lekedir. Biz Türkiye’nin dostuyuz ve güvenliğini istiyoruz” demişti. İran Devrimi Rehberi’nin Yüksek Danışmanı General Yahya Rahim Sefevi de, ‘ABD’nin Suriye için Türkiye’yi kullandığı’ tepkisini göstermişti.
Bu tepkilerin ardından İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın da önceki gün gerçekleştirmesi beklenen Konya ziyaretini son anda iptal etmesi dikkat çekmişti. Ahmedinacad‘Şeb-i Arus’ etkinliklerine Başbakan Erdoğan ’ın davetlisi olarak katılacaktı. İptal gerekçesi olarak ‘Ahmedinecad’ın başka programı olması’ gösterilmişti. {TAHRAN/ISNA}