Tahran'da gündem Rus kadınlar

Tahran'da gündem Rus kadınlar
Tahran'da gündem Rus kadınlar
Buşehr santralında çalışan Rus kadın teknisyenlerin, maaşlarına ek olarak başörtüsü ödemesi almalarına karşın başı açık gezmeleri İranlı yetkilileri kızdırdı.

İran ’ın Batı ile arasında gerilime neden olan tartışmalı nükleer programı bu kez renkli bir haberle gündeme geldi. ISNA’nın haberine göre Moskova’nın Buşehr’de inşa ettiği nükleer santralda çalışan Rus kadın teknisyenler, İranlı yetkilileri çileden çıkarttı. Sebebi ise teknisyenlerin İran’da geçerli giyim kurallarına uymamakta inat etmesi. Hem de üzerine para almalarına karşın. İran yasaları uyarınca, uyruğu ya da dini ne olursa olsun tüm kadınlar başörtüsü takmak zorunda. Bu kurala uymayanlar ise hapis dahil farklı cezalara çarptırılabiliyor.
Ancak Rus kadın teknisyenler, sözleşmelerinde dahi yer almasına karşın bu giyim kuralına uymuyor. Vekil Mehdi Musavinecad, “Rus kadın teknisyenler, sözleşmeleri uyarınca başörtüsü takmaları karşılığında ekstradan para alıyor. Onlardan sözleşme maddelerine uymalarını bekliyoruz. Ancak Rus teknisyenler maalesef yasalara uymakta zorluk çekiyor” dedi. Ruslar için kentte özel bir kamp kurulduğunu söyleyen vekil, “Ancak yine de kadın çalışanların Buşehr çarşılarında başları açık halde gezdiğini görüyoruz” diye dert yandı. Musavinecad, Buşehr’de çalışan Rus görevlileri denetlemekte yetersiz kaldıkları gerekçesiyle İranlı yetkilileri eleştirirken, Ruslara da ‘taahhütlerini yerine getirmeleri’ uyarısı yaptı. İranlı vekil, santralda kaç kadın görevli çalıştığını ve ‘başörtüsü ödemesi’ altında verilen paranın ne kadar olduğunu bilmediğini de belirtti. Rus kadın teknisyenlerin, yasaları bir de üzerine para alarak ihlal etmelerine karşın haklarında herhangi bir cezai işlem yapılmaması ülkede de tartışma konusu oldu.