Tahran'da 'hava kirliliği' tatili

Tahran'da 'hava kirliliği' tatili
Tahran'da 'hava kirliliği' tatili
Hava kirliliğinden dolayı kentteki okullar, üniversiteler ve tüm resmi kurumlar 4-5 Aralık tarihlerinde tatil edelmesinin ardından bir kere daha aşırı hava kirliliğinden dolayı ilkokullar 2 gün tatil edildi

TAHRAN - İran 'ın başkenti Tahran'da aşırı hava kirliliğinden dolayı ilkokullar 2 gün tatil edildi. Tahran Valiliği, hava kirliliği nedeniyle anaokullar ile ilkokulları 2 gün süreyle tatil ettiğini duyurdu.

Tek-çift plaka uygulamasına rağmen trafik ve hava kirliliği sorununun yaşandığı kentte halktan zorunlu olmadıkça araç kullanmamaları istendi.

TEK ÇİFT PLAKA UYGULAMASI

Yetkililer, tek-çift plaka uygulamasının tatil süresince kent genelinde geçerli olacağını ifade etti. Hava kirliliğinden dolayı kentteki okullar, üniversiteler ve tüm resmi kurumlar 4-5 Aralık tarihlerinde de tatil edilmişti.

Aşırı nüfus yoğunluğu, kentin hava sirkülasyonuna uygun olmayan fiziki konumu, milyonlarca motosiklet ve düşük model araçların çıkardıkları egzoz gazları, hava kirliliğinde en önemli etkenler olarak sıralanıyor. Başta Irak olmak üzere diğer yakın Arap ülkelerindeki kum fırtınasının da başkentte hava kirliliğini önemli ölçüde artırdığı belirtiliyor.(aa)


  ETİKETLER:

  Irak

  ,

  İran

  ,

  Tatil

  ,

  Hava

  ,

  Resmi

  ,

  kent

  ,

  Aralık

  ,

  nüfus