Tahran'da kritik pazarlık

Tahran'da kritik pazarlık
Tahran'da kritik pazarlık

Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu nun İranlı meslektaşı Ali Ekber Salihi ile hararetli konuşması kameralara yansırken Başbakan Erdoğan ile Rahimi nin basın toplantısı neşeli geçti. Fotoğraflar: BÜLENT UZUN/AA

Erdoğan'ın İran'ın Esad'a desteğini çekmesini istemek için gittiği Tahran'dagörüşmeler gergin geçti. Ahmedinecad'la görüşme bugüne ertelendi.

TAHRAN / AA-PRESS TV
Başbakan Tayyip Erdoğan , Seul’de ABD Başkanı Barack Obama dahil birçok liderle müzakere ettikten sonra Suriye dosyasını Tahran’a taşıdı. Ancak Seul’deyken “Suriye’deki gelişmelere müdahale etmemek mümkün değil. İran ziyareti ağırlıklı olarak Suriye ile ilgili olacak” diyen Erdoğan’ın İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi ile basın toplantısında nükleer müzakereler ve ticari ilişkiler öne çıkartıldı. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’la görüşmesi bugüne ertelenen Erdoğan dün önce Rahimi ve ardından Meclis Başkanı Ali Laricani ile biaraya geldi. Ahmedinecad’la görüşmenin ertelenmesi Suriye konusundaki derin görüş ayrılıklarının giderilememesine bağlanırken İran liderinin sağlığının kötü olduğu gerekçesi de öne sürüldü. Rahimi ile Sadabat Sarayı’ndaki görüşmenin ardından ortak basın toplantısında Suriye ile ilgili soru alınmazken BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ile Almanya’dan oluşan 5+1 grubu ile İran arasındaki nükleer müzakerelere destek açıklaması yapıldı. 

İran’a nükleer destek
İran tarafının görüşmenin 13 Nisan’da İstanbul ’da yapılması yönündeki önerisini hatırlatan Erdoğan, bu konuda 5+1 grubundan yanıt beklendiğini ve Türkiye ’nin katkılarının süreceğini söyledi. Erdoğan, İran’ın barışçıl nükleer hakkını teslim ederken de “Nükleer enerji konusunda kimseye barışçıl amaçlı olduktan sonra herhangi bir dayatma yapma hakkı yoktur. Tabii nükleer silahlara karşı aklıselim sahibi olan herkes normalde karşı çıkıyor” dedi. Rahimi de “Nükleer müzakerelerin Türkiye’de olmasını istiyoruz” dedi. İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi de İstanbul’u nükleer görüşmeler için ‘en iyi yer’ olarak gördüğünü ancak diğer seçeneklerin de masada olduğunu belirtti. Rahimi ikili ticaretle ilgili “Ticaret hacmi 16 milyar doları aştı. Bu rakamı 3 yılda 35 milyar dolara çıkarma konusunda anlaştık. İkili ilişkiler çok kardeşçe bir ilişkidir ve kesinlikle zarar görmez bir ilişkidir” diye konuştu. Laricani ile görüşme sonrası ise açıklama yapılmadı. 

Gerilim beklentisi
Türk heyetinin temaslarından önce Ahmedinecad’ın Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat’ı kabulünde “Amerikalılar, özgürlük ve demokrasi savunmasını öne koyarak, Suriye, Lübnan, İran gibi ülkeleri egemenliği altına almaya çalışıyor. Bu komplolara karşı uyanık olmalıyız. İran’ın Suriye’yle ilişkileri geliştirmek için hiçbir sınırı yok ve destek için her şeyi yapacak” demesi Başbakan’la ziyaretinin gerilimli geçeceğine yorulmuştu. Press TV de “Ziyaret gelecekteki bağları şekillendirecek. Sıcak ilişkilere rağmen Tahran ve Ankara , Suriye’de aynı görüşleri paylaşmıyor” değerlendirmesini yaptı.