Tahrir'de kadınlığa jilet!

Tahrir'de kadınlığa jilet!
Tahrir'de kadınlığa jilet!
Mısır'daki ayaklanmanın ikinci yıldönümünde Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi karşıtı gösterilere katılan bazı kadınların cinsel tacize maruz kaldığı açıklandı.

Radikal.com.tr – Mısır’da devrimin ikinci yıldönümü ve mevcut Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi protesto gösterilerinde çok sayıda kadının cinsel tacize maruz kaldığı, bir kadının da tecavüze uğradığı bildirildi. Tek başına olduğu görülen kadınlara etrafları çevrilerek yapılan tacizlerin en sarsıcısı bir kadının cinsel organına jilet atılması…
Yaklaşık 25 kadının maruz kaldığı saldırılara ilişkin olarak kadın örgütlerinin yaptığı açıklamaları haberleştiren Guardian gazetesi, grup halindeki erkeklerin tek başına kalan kadınların bazılarını soyarak taciz ettiğini bildirdi.

SALDIRILAR CUMA GÜNÜ YOĞUNLAŞTI 

Mağdurlara yardım etmek için kurulan kadın dernekleri taciz olaylarının en yoğun olarak Cuma günü yaşandığını bildirirken, bu örgütler bazı taciz olaylarına da müdahale ettiklerini bildiriyor. Saldırılarla ilgili bir diğer ilgi çekici nokta kullanılan yöntemlerin 2005’te henüz Hüsnü Mübarek iktidardayken gizli polis tarafından yapılanlarla çok büyük benzerlikler taşıması.
Mağdur kadınlardan birinin yaşadıklarına ilişkin anlattıkları ise şöyle, "Herşey çok ani gelişti. Bir anda sağım solum altışarlı iki grup tarafından sarıldı ve vücudumu çizmeye başladılar. Sadece cinsel taciz değildi bu, gerçekten canımı yakmaya çalışıyorlardı…"

MAĞDURLAR YARDIM ORGANİZASYONU DA MAĞDUR

Tahrir’de bu tip saldırılara maruz kalanlar yardım etmek için kurulan Cinsel Tacize Karşı Eylem (OpAntiSH) merkezine telefon hattıyla ulaşılarak karma kurtarma ekipleri çağrılabiliyor. Mağdurlar civardaki güvenli merkezlere sevkedilerek tıbbi, psikolojik ve yasal destek almaları sağlanıyor. Ancak saldırganlar bu merkezlere de saldırılarda bulunmuş ve üyeleri de tazice uğramış.
Bu kurtarma ekiplerinde yer bir kadın, "Yüzlerce erkek birden etrafımı sardı. Gömleğimin, külotumun içine soktukları elleriyle beni taciz ettiler" diyor.
Saldırıya uğrayan başka bir gösterici kadın ise, "Çok öfke duyuyorsunuz. Kadın olarak ne kadar saldırıya açık olduğunuz hatırlatılıyor. Ya gösterilere katılmama, ya da yanınıza erkek korumalarla katılma kararı alıyorsunuz ancak bazen o da işe yaramıyor" diyor.
Mısır Kadın Hakları Merkezi'nin 2008 raporuna göre, Mısırlı kadınların yüzde 83'ü cinsel tacize maruz kalmış ve saldırganlara yönelik cezai işlem uygulanmaması nedeniyle sorun giderek ağırlaşıyor.

GÖSTERİLER NİYE YAPILIYOR?
Mısır’da 21 vilayetin 12'sinde yaklaşık bir haftadır Mursi karşıtı gösteriler düzenleniyor. Port Said'de devrime yoğun destek veren El Ahli futbol takımı taraftarlarına geçen yıl statta düzenlenen saldırıda 72 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan olayların sorumlusu olarak görülen 21 kişiye ölüm cezası verilmesinin ardından patlak veren olaylarda en az 33 kişinin öldü. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Mursi, Port Said, Süveyş ve İsmailiye kentlerinde olağanüstü hal ilan etti. Başkent Kahire'de ise Mursi'nin politikalarını protesto edenler dört gündür Tahrir Meydanı'nda polisle çatışıyor. Hükümete yöneltilen eleştirilerin başında, yeni anayasanın ifade ve inanç özgürlüğünü korumaması ve ekonomik koşulların iyice kötüleşmesi geliyor.