'Tahrir'e girmemiz, askeri darbenin ölüm ilanı olur'

'Tahrir'e girmemiz, askeri darbenin ölüm ilanı olur'
'Tahrir'e girmemiz, askeri darbenin ölüm ilanı olur'
Darbeye Karşı Gençler Hareketi'nden yapılan açıklamada, "Yarın devrimcilerin Tahrir Meydanı'na girmesi, askeri darbenin ölüm ilanı anlamına gelir. Meydanın kapatılması, askeri darbenin güçsüzlüğünün ve düşmeden önceki son aşamaya geldiğinin göstergesi" denildi.

KAHİRE – Mısır ’da Darbeye Karşı Gençler Hareketi, göstericilerin yarın Tahrir Meydanı'na girmesinin, ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye karşı yapılan askeri darbenin "ölüm ilanı" olacağını belirtti.


Hareket tarafından Yeni İşçi Partisi'nin başkent Kahire'deki merkezinde dağıtılan yazılı açıklamada, yarın 25 Ocak Devrimi'nin sembolü olan ve darbe karşıtlarının ilk kez 1 Ekim'de girdiği Tahrir Meydanı'nda gerçekleştirilecek gösterinin planı yer alırken, ülke genelinde darbe karşıtı gösterilerin devam ettirilmesi çağrısı yapıldı.


Açıklamada, "Yarın devrimcilerin Tahrir Meydanı'na girmesi askeri darbenin ölüm ilanı anlamına gelecektir. Geçici yönetimin meydanı kapatma kararı ve güvenlik güçlerinin meydanı adeta askeri kışlaya dönüştürmesi Tahrir'e girmemize engelleyemeyecek. Kapatma kararı, askeri darbenin güçsüzlüğünün ve düşmeden önceki son aşamaya geldiğinin göstergesidir" ifadesi kullanıldı.


Öte yandan, Darbeye Karşı Gençler Hareketi Siyasi Komitesi Koordinatörü Ziya es-Savi, düzenlediği basın toplantısında, Tahrir Meydanı'na doğru öğle namazının ardından birçok noktadan yürüyüşe geçileceğini söyledi.


Savi, yürüyüşlerin Tahrir Meydanı'nda aralıksız devam edecek gösteriye dönüşme olasılığına ilişkin sorulara olumlu ya da olumsuz cevap vermezken, "Meydana girişin sürprizler getireceğini ve bu cevabı vermek için daha erken olduğunu" dile getirdi.


AA