Tahtın dengeleri değişti

Tahtın dengeleri değişti
Tahtın dengeleri değişti
William ve Kate'in bebek bekledikleri haberi üzerine İngiliz kraliyet ailesinin varis sıralamasının değişmesi basının gündeminden düşmüyor.
Haber: ÖZGE BABACAN / Arşivi

Dünyanın en gözde çiftlerinden biri bu hafta bebek müjdesi verdi. Tahmin edildiği üzere geçen sene mayıs ayında düzenlenen düğünleriyle tüm dünyanın ilgisini çeken Cambridge Dükü William ve Düşesi Kate’in bebek sahibi olacakları haberi Saint James Sarayı tarafından duyuruldu. Komşu Fatma teyzenin bile haberdar olduğu, çoğu kişiye “Artık evlensinler de kurtulalım!” dedirten çiftin düğünü kadar tahtın yeni varisi olacak bebekleri de dünya gündeminin tepesine oturdu. Nisan 2011’de dünya evine giren genç çiftin çocuk planları yaptıkları ve Kate’in hamile olduğuyla ilgili daha önce sayısız dedikodu çıkmıştı. Beklenen nihayet gerçekleşti. Bebek daha doğmadan konuşulmaya başlandı. Çünkü bu haberle birlikte tahtın dengeleri bir anda değişti. 

Bebek amcası Harry’nin koltuğunu kaptı 

12 haftalık bebek, ikinci varis babası William’ın halefi olan 3.varis konumundaki amcası Prens Harry’i koltuğundan etti. Doğacak bebek artık dede Charles öldüğünde koltuk için babasından sonra gelen ilk aday olacak. Tabii bu durumda koltuğundan olan sadece Harry değil. Taht sıralamasında Harry’nin halefleri de bu değişimden nasibini alacak. Prens Charles’ın çocuklarından sonra gelen York Dükü Andrew, taç için 4. sıradan bir basamak geriledi. Bu Andrew’ın kızları Beatrice, Eugenie; halefleri amcası, halası ve kuzenlerini de etkiledi. Ayrıca 1701’den beri uygulanan kız kardeşlerin erkek kardeşler ve onların çocuklarından sonra varis olması devri de, geçen yıl Britanya Milletler Cemiyeti tarafından alınan de facto kanunlarla kapandı. Ancak bu kuralların sadece Britanya’da değil kraliçenin devlet başkanı olduğu 15 ülkede birden değişmesi gerekiyor. 

Direkt kraliçe adayı olacak 

Kadınlara eşitlik getiren kanuna göre, William ve Kate’in bebekleri kız olsa bile doğar doğmaz kraliçe adayı ilan edilecek. Tabii eski kurallara göre önceden sadece kral ve en büyük oğluna verilen ‘Prens Hazretleri’ (Royal Highness) unvanı da William’ın bebeğin kız olması halinde belirsiz olacak. Bebek erkek olursa prens unvanına sahip olacak. Ama kız olması halinde Buckingham’ın ‘prenses’ ünvanını kullanması bekleniyor.

Charles veya William ölürse
Unvanın yanı sıra merak edilen bir diğer durum da Charles ve William’ın ‘yeni varis’in, bebekliği sırasında hayatını kaybetmesi. Bu durumda varis ergin yaşa geldiğinde Britanya’nın kral ya da kraliçesi olarak söz sahibi olacak. O zamana kadar da anne Kate’in çocuğu için naip olması muhtemel.

Ya Kate ikiz doğurursa?
Ülkede monarşinin bir kuşak daha ömrünü garantileyen bu bebeğin kız mı erkek mi olacağı bir yana ikiz mi olacağı da merak konusu. Öyle ki bu merak Kate’in aşırı mide bulantısı sorunu yaşamasıyla da büyüyor. Bu durumda, doğum esnasında önce doğan bebek babasından sonra gelen ilk varis olacak. Ancak doğum sezaryan olursa tahtın 3. varisine doktorun mu karar vereceği yoksa başka bir çözüm mü bulunacağı konusu ise yaz aylarında gerçekleşecek doğumda belli olacak. Süreci başta, Britanya halkı olmak üzere tüm dünyanın merakla izleyeceğine ise şüphe yok.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Aday

  ,

  hamile

  ,

  Çocuk

  ,

  Erkek

  ,

  Kız

  ,

  Kral

  ,

  İlan

  ,

  komşu

  ,

  genç

  ,

  şüphe