Taksi firması, 'beyaz' şoförler teklif ediyor

Taksi firması, 'beyaz' şoförler teklif ediyor
Taksi firması, 'beyaz' şoförler teklif ediyor

Fotoğraf: EPA/Will Oliver

İngiltere'nin Rochdale şehrinde yaşayan taksi müşterileri artık "etnik olarak beyaz" taksi şoförleri talep edebiliyor.

Russia Today'in haberine göre, geçtiğimiz günlerde İngiltere’nin en büyük çocuk tacizi skandallarından birinin yaşanması sonrasında, müşteriler artık “etnik olarak beyaz” şoför talep etmeye başladı. Bu durum yasal çerçevelerde olsa da, taksi şirketleri durumdan rahatsız.

Eylül ayında patlayan skandalda, aralarında Eagle Taxis adlı bir taksi şirketinde çalışan şoförler de olmak üzere, 9 taksi şoförünün çocuk tacizi ve insan kaçakçılığı yaptığı ortaya çıkmıştı. Olayda adı geçen 2 Pakistanlı şoför, yaklaşık 47 genç kıza tecavüz ettiği ve onları pazarladıkları için hapse atıldılar.

Skandala adı karışan Eagle Taxis şirketi, 2009 yılında Car 2000 adlı bir firma tarafından satın alındı. Eagle Taxis’in bir dönem, adı skandala karışan şoförleri çalıştırdığı ortaya çıkınca, müşteriler de ‘yerel şoför’ talebinde bulunmaya başladı.

‘BU YALNIZCA BİR İŞ

Şirketin müdürü Stephen Campbell, müşterilerden gelen bu talebin skandalın direkt bir sonucu olduğunu söylüyor ve ekliyor; “Pek çok müşterimiz bizi aradığında ‘yerel şoför’ istediklerini söylüyorlar. Bu biraz saçma bir şey, çünkü (Asyalı) şoförlerimizin çoğu zaten Rochdale doğumlu.”

Müşterilerin istekleri doğrultusunda beyaz şoför sunmaya başlayan Campbell, “Bu yalnızca bir iş” diyor. Müşterilerin taleplerini yerine getirmek zorunda olduğunu söyleyen müdür, “Müşterilere bu şekilde bir ayrım yapamayız. Günün sonunda bu sadece bir iş ve bizim de bankaya büyük miktarda borcumuz var” dedi.

‘HUKUKEN BİR SAKINCA YOK’

Rochdale Kent Konseyi’nde Ekonomi ve Çevre direktörü olarak çalışan Mark Widdup, beyaz şoförler sunmanın hukuka uygun olduğunu ve bu durumun taksi firmasının ruhsatını etkilemeyeceğini söylüyor.

Russia Today'e konuşan Widdup, “Konsey olarak, şirketin bu politikasını ilk kez duyuyoruz. Ancak bu şirketin aldığı bir karar gibi duruyor ve ruhsatlarında bu tip bir karar alamayacaklarına dair bir ibare bulunmuyor. Bazı firmalar da müşterilerine yalnızca kadın şöför sunabiliyor” diye konuştu.

‘ASYALI ŞOFÖRLER ÇOK DAHA ÇALIŞKAN’

Car 2000 şirketindeki şoförlerin birçoğu Asya asıllı. Campbell şirketi haftada yaklaşık 60 kişinin arayarak ‘yerel şöför’ istediğini, onların da bu talebi yerine getirmek zorunda kaldığını söylüyor. Campbell, müşterilerin bu tavrı sonrası Asyalı şöförlerin “zor durumda kaldığını” da belirtiyor. Şoförlerin İngiliz meslektaşlarından daha çalışkan olduğunu söyleyen Campbell, “Onlardan istenilen işleri yerine getiriyorlar ve şikayet de etmiyorlar. Çok daha iyi bir çalışma etiğine sahipler” diyor.