Talabani korkuttu

Talabani korkuttu
Talabani korkuttu
Irak lideri Talabani hastaneye kaldırılınca 'öldü' iddiası yayıldı. Yetkililer, 'Bilinci açık ve durumu stabil' açıklaması yaptı.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani önceki akşam felç geçirmesi üzerine acilen başkent Bağdat’ta hastaneye kaldırılırken, dün sağlık durumu spekülasyon konusu oldu. Bazı ajanslarda Talabani’nin öldüğüne ilişkin haber yayımlandı. Ancak iddialara Talabani’nin kurucusu olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği’nden (KYB) yalanlama geldi. KYB’nin Ankara temsilcisi Behruz Galali, Radikal’e yaptığı açıklamada, iddiaların asılsız olduğunu ifade etti. Başbakan Nuri Maliki’nin sözcüsü Ali el Musevi de yorgunluk ve halsizlikten şikâyet eden Talabani’nin hastaneye kaldırıldığını belirtirken doktorların Irak liderini tedavi için yurtdışına gönderip göndermeme konusunda henüz karar vermediğini aktardı. Irakiye devlet televizyonunda ise Talabani’nin felç geçirdiği haberi yer aldı.

Kalp krizi-beyin kanaması yok
Ancak Talabani’nin basın danışmanı Barzan Şeyh Osman, liderin ne beyin kanaması ne de kalp krizi geçirdiğini açıkladı. Şeyh Osman, “Doktorlarından aldığım son bilgilere göre, Talabani’nin sağlık durumu her dakika iyiye gidiyor. Son günlerde çok yorucu bir gündemle çalışıyordu. Bu nedenle yorgun düştü. Aşırı yorgunluk nedeniyle Medine Tıp Merkezi’ne kaldırıldı. ‘Kalp krizi geçirdi ya da beyin kanaması geçirdi, öldü’ şeklindeki haberler doğru değil. Şu anda bilinci açık ve konuşabiliyor. Hastanede doktorların gözetiminde tedavisi sürüyor” dedi. Cumhurbaşkanlığı açıklamasında da Talabani’nin damar sertliği yaşadığı belirtildi.

Bağdat-Erbil gerilimi yordu
Açıklamada, “Bedensel fonksiyonları normal ve sağlık durumu stabil” ifadesi kullanıldı. Son dönemde Erbil ve Bağdat arasındaki krizle ilgili birçok görüşme yapan Talabani önceki akşam da Maliki ile bir araya gelmişti.
2008’de ABD ’de kalp ameliyatı olan Talabani, son olarak temmuz ayında da Almanya’da dizinden operasyon geçirmişti. Irak lideri, Almanya’da 3 ay tedavi gördükten sonra eylül ayında ülkesine dönmüştü. Ülkenin ilk Kürt devlet başkanı olan Talabani, 2007’de de sıvı kaybı ve aşırı yorgunluk şikâyetiyle Ürdün’de tedavi görmüştü.