Taliban 6 Türk'ü kaçırdı

Taliban 6 Türk'ü kaçırdı
Taliban 6 Türk'ü kaçırdı
Taliban militanları Afganistan'ın doğusuna zorunlu iniş yapan bir helikopterdeki 6 Türk ve bir Afgan'ı rehin aldı.

Afganistan’ın başkenti Kabil’e 30 kilometre mesafedeki bir bölgeye şiddetli yağmur ve rüzgar nedeniyle zorunlu iniş yapan bir helikopterdeki 6 Türk vatandaşı ve bir Afgan Taliban militanları tarafından kaçırıldı. 

Afgan bir şirkete ait olan helikopter, Pazar akşamı Taliban kontrolündeki bölgeye acil iniş yaptıktan sonra içinde bulunan dokuz kişi kaçırıldı. İlk yapılan açıklamalarda kaçırılanların sekizinin Türk vatandaşı, birinin ise Afgan olduğu bildirildi. 

AFGANİSTAN’DAN İLK AÇIKLAMA: 6 TÜRK KAÇIRILDI
Afganistan Savunma Bakanlığı, ülkenin doğusunda acil iniş yapan helikopterde bulunan dokuz kişinin Taliban tarafından kaçırıldığını, kaçırılanlar arasında 6 Türk'ün olduğunu söyledi.

Afganistan Savunma Bakanlığı yetkilisi Tuğgeneral Abdul Kadir Aşina, akşam saatlerinde içinde dokuz kişinin bulunduğu bir sivil helikopterin Logar'ın Azre ilçesine bağlı Deremengel bölgesinde, kötü hava şartlarından dolayı acil iniş yaptığını belirtti.

Aşina, "Kaçırılanlar arasında 6 Türk bulunuyor" dedi.

Logar Emniyet Müdürü Yardımcısı Reishan Sadik Abdurrahimzey de helikopterin iniş yaptığı bölgenin Taliban kontrolünde olduğunu, kaçırılanların serbest bırakılması için bölgeye çok sayıda polis gönderildiğini kaydetti.

Abdurrahimzey, helikopterin Horasan adlı bir özel şirkete ait olduğunu ifade etti.

Logar İl Şura Başkanı Abdul Veli Vekil de kaçırılanların serbest kalması için her türlü yolu deneyeceklerini ifade etti.

Bölge sakinleri, helikopterin beyaz renkli olduğunu, bölgede Hizb-i İslam hareketine bağlı militanların da bulunduğunu bildirdi. (ajanslar)