Taliban Molla Ömer'in öldüğünü doğruladı

Taliban Molla Ömer'in öldüğünü doğruladı
Taliban Molla Ömer'in öldüğünü doğruladı
Taliban'dan yapılan açıklamada Molla Ömer'in hayatını kaybettiği doğrulandı.

RADİKAL – Taliban, liderleri Molla Ömer'in hayatını kaybettiğini doğruladı. Afgan yetkililer dün yaptıkları açıklamada Molla Ömer'in iki sene önce öldüğünü açıklamıştı. Taliban'dan yayınlanan açıklamada, Molla Ömer'in hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtilirken, Taliban liderinin ölüm tarihi belirtilmedi.

Hükümet ve istihbarat kaynaklarına göre, Taliban lideri iki ila üç yıl önce hayatını kaybetti. Molla Ömer'in öldüğüne dair daha önce çok sayıda haber yayınlanmış, ancak tümü asılsız çıkmıştı. Ne var ki bu, Afganistan hükümetinden üst düzey yetkililer tarafından doğrulanan ilk haber olma özelliği taşıyordu. 

Molla Ömer, ABD 'nin başına 10 milyon dolarlık ödül koyması nedeniyle uzun süredir saklanıyordu.

'Taliban'ın yeni lideri Molla Aktar Mansur'

YENİ LİDER MOLLA AKTAR MANSUR MU? 

BBC'ye konuşan Taliban'a yakın isimler, Molla Ömer'in yerine Molla Aktar Mansur'un geçtiğini öne sürdü. Lider kadrosundaki isimlerden bir kısmının Molla Aktar Mansur’a karşı çıktığı ve militanlar arasında fikir ayrılıkları yaşandığı iddialar arasında.

MOLLA ÖMER KİMDİR? 

Afganistan'ın Kandahar vilayetine bağlı Şah-ı-Himmat köyünde 1960'da dünyaya gelen Molla Ömer, 1980'lerde Sovyetler Birliği'ne karşı savaşa katılmış ve bir şarapnel parçasının isabet etmesi sonucu sağ gözünü kaybetmişti.

El Kaide'nin lideri Usame bin Ladin ile yakın ilişkisi olan Molla Ömer, 1996'da Taliban'ın lideri olmuştu. Taliban, ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin 2001'de Afganistan'a düzenlediği operasyonların ardından iktidardan uzaklaştırılmıştı.

'Molla Ömer öldü' iddiası