Taliban: Yeni lider Molla Ahtar Mansur değil

Taliban: Yeni lider Molla Ahtar Mansur değil
Taliban: Yeni lider Molla Ahtar Mansur değil
Taliban'ın en üst karar alma organı olan 'Afganistan İslami Emirliği Yüksek Konseyi' tarafından basına gönderilen açıklamada yeni liderin Molla Ahtar Mansur olmadığı belirtildi.

RADİKAL - Taliban'ın Yüksek Konseyi, Molla Ömer'in ölümünün ardından Molla Mansur'un yeni lider olarak seçildiği yönündeki haberleri reddetti ve taziyelerden sonra yeni liderin seçileceğini duyurdu.

Örgütün en üst karar alma organı olan "Afganistan İslami Emirliği Yüksek Konseyi" tarafından basına gönderilen açıklamada, "Molla Ömer'in ölümünün ardından bir grup, kendi başına ve kendi çıkarları için Molla Ahtar Muhammed Mansur'u yeni lider olarak seçti ve bu konuda bizim ve alimlerin görüşünü almadı. Bu seçimin İslam 'ın prensiplerine aykırı olduğunu düşüyoruz" denildi.

Açıklamada, Yüksek Konseyi ve Molla Ömer'in ailesine iletilecek taziyelerin ardından "alimler, mili şahsiyetler ve Taliban Yüksek Konseyi üyelerinin katılacağı bir toplantıda" yeni liderin seçileceği duyuruldu. Açıklamada, "Yeni liderin her açıdan liderlik vasıflarına sahip olması gerekir" ifadesi yer aldı. Taliban'ın Yüksek Konseyi, yeni liderin seçilmesine kadar militanları "sabırlı olmaya ve kimseye aldanmamaya" davet etti.

Molla Ömer zehirlenerek mi öldürüldü?

MOLLA ÖMER'İN OĞLU YENİ LİDERE KARŞI

Taliban’ın yaşamını yitirdiği açıklanan lideri Molla Ömer’in en büyük oğlu Molla Yakub, yeni lider Molla Ahtar Mansur’u onaylamadığını ve destek vermeyi reddettiğini açıklamıştı. Taliban’ın yeni liderinin belli olmasının ardından fikir ayrılıklarının yaşandığı yönünde haberler basında yer almaya başlamıştı.

Associated Press ’e konuşan Molla Yakub, kendisinin ve üç üst düzey Taliban mensubunun, yeni liderin seçildiği toplantıdan çıktığını söylemişti. Daha geniş bir oylama yapılması gerektiğini belirten Molla Yakub, “Ben Molla Ahtar Mansur’un lider olarak seçilmesine karşıyım” ifadesini kullanmıştı.

Molla Ömer'in oğlu yeni Taliban liderine karşı

TALİBAN İÇİNDE GÖRÜŞ AYRILIKLARI

Afganistan hükümeti ve Taliban arasında resmi barış müzakerelerinin başlaması ve Molla Ömer'in öldüğünün duyurulmasından sonra Taliban'ın değişik gruplara bölündüğü belirtiliyor.

Taliban'ın Yüksek Konseyi'nin Molla Mansur'un lider seçildiğini yalanlaması da örgüt içinde ihtilafların fazla olduğunu gösteriyor.
Afganistan Talibanı, 31 Temmuz'da Molla Ahtar Muhammed Mansur'un, Taliban'ın Yönetim Şurası ve alimler tarafından uzun istişarelerin ardından örgütün yeni lideri olarak seçildiğini duyurmuştu. Taliban Sözcüsü Zabiullah Mücahid, Yönetim Şurası'nın ve alimlerin Molla Ahtar Mansur'a "Emir-ül Müminin" olarak biat ettiğini belirtmişti.

Molla Mansur'un Taliban'ın eski lideri Molla Ömer'e çok yakın olduğunu vurgulayan Mücahid, "Molla Mansur, Molla Ömer'in çok güvendiği bir kişiydi ve yaşadığı dönemde de önemli görevler yürütmüştü. Mansur, yıllarca Taliban'ın icra işlerinin sorumlusu olarak görev yaptı" demişti.
Afganistan'ın güneyinde Taliban'ın etkin olduğu Kandahar kentinde 1960'lı yıllarda dünyaya gelen Molla Mansur, Taliban yönetimi döneminde Afganistan'da Havacılık Bakanı olarak görev yapmıştı.

Taliban'ın yeni lideri belli oldu

ABD liderliğindeki NATO güçlerinin askeri müdahalesi sonucu Taliban iktidarının sona ermesinin ardından örgütünün yönetici şura üyesi olarak belirlenen Mansur, son beş yıldan beri Molla Ömer'in yardımcısı olarak görev yapıyor ve örgütün icra işlerine bakıyordu.
Birleşmiş Milletler'e göre, Mansur uyuşturucu ticaretinde önemli bir role sahipti. (AA/Radikal)

Taliban Molla Ömer'in öldüğünü doğruladı