Taliban yeni lideriyle intikam yemini etti

Taliban yeni lideriyle intikam yemini etti
Taliban yeni lideriyle intikam yemini etti
Pakistan Talibanı, ABD saldırısında öldürülen lideri Mesud'un yerine yardımcısı Said'i getirirken, "Şehidimizin kanınının intikamı alınacak" açıklaması yaptı.

Pakistan Talibanı’nın lideri Hekimullah Mesud’un önceki gün Kuzey Veziristan bölgesinde ABD ’nin insansız hava aracı saldırısında öldürülmesi her an başlaması beklenen barış görüşmelerine darbe vururken, misillemelerden korkulan ülkede güvenlik güçleri de teyakkuza geçirilip güvenlik önlemleri artırıldı.. Mesud’un cesedinin önceki gece Kuzey Veziristan’da bilinmeyen bir yere sessiz sedasız defnedilmesi sonrası Taliban da halef seçmekte gecikmedi. Taliban Şura Konseyi’nin toplantısının ardından Mesud’un yerine örgütün iki numarası Han Said’in geçtiği açıklandı. Kuzeybatıdaki bir cezaevinden 400 mahkumun firar ettiği 2012’deki baskının ardında olduğu sanılan Said’in aynı yıl bir hava üssüne yönelik saldırıyı da planladığına da inanılıyor.
Mesud ile birlikte 4 kişinin de öldüğü saldırı, Taliban’la barış görüşmeleri planlayan İslamabad’ın tepkisini çekti.

İslamabad: Görüşme sürecek
İçişleri Bakanı Nisar Çaudri Ali Han, saldırıyı ‘görüşmeleri sabote etme girişimi’ olarak niteledi. Enformasyon Bakanı Pervez Raşid, ‘saldırıya rağmen hükümetin barış görüşmelerini sürdüreceğini’ söyledi. Raşid, “ABD, barış görüşmelerini İHA’sıyla vurmak istedi ama biz barış görüşmelerinin ölmesine izin vermeyeceğiz” dedi.
Pakistan Talibanı’nın Güney Veziristan sözcüsü Azam Tarık’ın örgüt adına ‘intikam yemini’ ettiği açıklaması ise görüşmelerin darbe yediğini kanıtlar nitelikteydi: “Hekimullah’ın her bir damla kanı, bir intihar bombacısına dönüşecek. ABD ve dostları mutlu olmamalı çünkü şehidimizin kanının intikamını alacağız.” 

Taliban: ABD terörizmi

Taliban da yayınladığı açıklamada, Mesud’un öldürülmesini ‘büyük kayıp’ olarak niteleyip ‘ABD’nin terör saldırısını’ kınadı. Açıklamada, “Pakistan halkı ve hükümeti ABD’li işgalcilerin bu vahşi saldırılarını önlemek için her zamankinden çok çaba harcamalıdır. ABD, mücahitleri şehit ederek bir boşluk yaratamayacak ve hedeflerine ulaşamayacak” denildi.