Taliban'dan Kunduz'a ağır saldırı

Taliban'dan Kunduz'a ağır saldırı
Taliban'dan Kunduz'a ağır saldırı

Afgan güvenlik güçleri

Afganistan'da Taliban ani bir ağır saldırıyla, Kunduz kentinde 200 yataklı bir hastane ile bazı hükümet binalarını ele geçirdi.

RADİKAL - Afganistan'da Taliban militanları, bu sabah Kunduz vilayetine aynı anda üç ayrı yerden saldırı başlattı. Taliban, ülkenin kuzeyindeki Kunduz kentinde 200 yataklı bir hastaneyi ve hükümet binalarını ele geçirdiğini duyurdu. Militanların valilik binasına bir kilometreden daha az mesafede oldukları ifade edildi. İsmini vermek istemeyen bir yetkili, Reuters'a yaptığı açıklamada kentin tamamen Taliban'ın eline geçmesini engellemek amacıyla komşu bölgelerden Kunduz'a güvenlik gücü takviyesi yapıldığını söyledi. 

Taliban militanlarıyla güvenlik güçleri arasında çatışmalar sürüyor

Kunduz polis sözcüsü Sayid Sarwar Hüseyni, yaptığı açıklamada, hükümet güçlerinin Taliban'a karşı direndiğini, top atışı ve mermi seslerinin halen devam ettiğini açıkladı. Hüseyni, "Şu anda şiddetli çatışmalar devam ediyor. Şehrin ana girişindeki Çardara ve İmam Saheb'te çatışmalar devam ediyor. Çıkan çatışmalarda 20 Taliban üyesi ölürken üç Afgan polisi de yaralandı" dedi.

Taliban liderinden El Kaide'ye teşekkür

Polis sözcüsü Taliban güçlerinin hastaneyi ele geçirdiklerini doğruladı ancak daha fazla detay vermedi. Taliban sözcüsü Zabihullah Majahid ise Kunduz sakinlerine, evlerinden çıkmaması çağrısında bulundu.

Taliban'dan hapishane baskını: 352 mahkum serbest

Taliban'dan hapishane baskını: 352 mahkum serbest