Taliban'dan Molla Ömer biyografisi

Taliban'dan Molla Ömer biyografisi
Taliban'dan Molla Ömer biyografisi
Afganistan Talibanı, hakkında fazla bilgi bulunmayan lideri Molla Ömer'in biyografisini yayınladı. Uzmanlara göre, beklenmedik bir zamanda atılan bu adımın nedeni terör örgütü IŞİD'e katılımın artması.

RADİKAL -   Afganistan 'daki Taliban örgütü, lideri Molla Ömer'in biyografisini yayınladı. Molla Ömer'in lider oluşunun 19. yılı dolayısıyla yayınlandığı belirtilen biyografi 5 bin kelimeden oluşuyor. Biyografide Molla Ömer’le ilgili bilinmeyenlerin bir bölümüne ışık tutuluyor. "Basit bir hayat sürdüğü" ve "özel bir mizah anlayışı" olduğu belirtiliyor.

NTV'de yer alan habere göre, 1960'da ülkenin güneyinde Kandahar eyaletine bağlı bir köyde doğduğu, babasının saygı duyulan sosyal bir kişilik olduğu da biyografide yer alıyor. Biyografide Molla Ömer'in Sovyet işgaliyle birlikte medresedeki çalışmalarını bıraktığı, dini yükümlülüğünü yerine getirmek için “cihatçı” olduğu belirtiliyor. Çatışmalarda 4 kez yaralandığı ve bir gözünü kaybettiği de kaydediliyor.

Afganistan Talibanı Katar'da ABD ile görüşecek

1994'TE LİDER OLMUŞ

1994'de lider olan Molla Ömer, 1996'da biyografideki ifadeyle "inananların dini lideri" olmuş. Molla Ömer'in sakin biri olduğu, evinin olmadığı, yurtdışında banka hesabının bulunmadığı, cana yakın olduğu ve "kendisini diğerlerinden üstün görmediği" de biyografide yer alan bilgilerden.

Taliban'ın yayınladığı bu beklenmedik Molla Ömer biyografisi uzmanlara göre IŞİD'e ülkede katılımın artmasına karşı atılmış bir adım olabilir.

IŞİD'e karşı Taliban'dan koruma istediler!

Afganistan'da erkekler burka giydi: Bu bir çeşit işkence!


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Afganistan

  ,

  hayat

  ,

  Mizah

  ,

  Banka

  ,

  NTV

  ,

  sosyal

  ,

  koruma

  ,

  Karşı

  ,

  IŞİD