'Tanrı parçacığı' kesinleşti

'Tanrı parçacığı' kesinleşti
'Tanrı parçacığı' kesinleşti
CERN'den yapılan açıklamada, deneylerde yeni bulunan parçacığın, Higgs Bozonu olduğunun kesinleştiği belirtildi.

CENEVRE - Bilim insanları, Tanrı parçacığı ve Higgs bozonu olarak da bilinen atomaltı parçacığının varlığından artık emin olduklarını açıkladı.  Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) bilim insanları, 2012'de elde edilen verilerin incelenmesi sonucu geçen yıl izine rastladıkları parçacığın, yıllardır peşinde oldukları Higgs bozonunun bir türü olduğunu keşfettiklerini belirtti.

Fizikçi Joe Incandela yaptığı açıklamada, "uğraştığımız şeyin Higgs bozonu olduğundan artık eminiz. Ancak bunun ne tip bir Higgs bozonu olduğunu anlamak için önümüzde daha uzun bir yol var" ifadesini kullandı.  Varlığı uzun zamandan beri tartışılan atomaltı parçacığının, maddelerin nasıl kütle kazandığına açıklık getirmesi bekleniyor. Maddelerin nasıl kütle kazandığı konusu, fiziğin kayıp köşe taşı olarak niteleniyor.  Bilim insanları, geçen yıl Temmuz ayında Higgs bozonunun izine rastladıklarını, ancak varlığından tam olarak emin olmadıklarını açıklamışlardı.

 

IŞIK HIZIYLA ÇARPIŞMANIN SONUCU

 

14 milyar yıl önce evrenin doğumuna yol açtığına inanılan Büyük Patlama ortamını yaratmayı amaçlayan 10 milyar dolar tutarındaki deney sırasında proton ışınları, 27 kilometrelik tüneli ışık hızıyla geçerek birbiriyle çarpıştırılıyordu.  Proton ışınlarının birbiriyle büyük bir enerjiyle çarpışması sonucu kozmosun doğasını kavramaya yarayacak yeni parçacıklar görmeyi amaçlayan bilim insanları, çarpışma sırasında özellikle teorik fizikteki kütle mantığının temelini oluşturan veya kara maddenin neden yapıldığını anlamaya yarayacak 'Higgs parçacığı' diye adlandırılan parçacıkların varlığını kanıtlamaya çalışıyordu.  Fizikçi Peter Higgs'in, temel parçacıkların kütle kazanmasını açıklayan kuramından adını alan "Higgs Bozonu", 1993 yılında Nobel ödüllü fizikçi Leon Lederman tarafından "tanrı parçacığı" olarak da adlandırılmıştı. (AA)