Tarihin en büyük karapara soruşturması

Tarihin en büyük karapara soruşturması
Tarihin en büyük karapara soruşturması
ABD'de dijital para servisi Liberty Reserve'un 7 yılda 55 milyon yasadışı işlem yaptığı ve 6 milyar dolar karapara akladığı tespit edildi.

ABD ’de kapatılan Liberty Reserve adlı dijital para servisinin 6 milyar dolar karapara akladığı ortaya çıktı. 17 ülkede yapılan baskınlarında Liberty Reserve sahipleri ve çalışanları tutuklanıp bilgisayarlarına el konulurken ABD Adalet Bakanlığı operasyonu ‘tarihteki en büyük uluslararası para aklama takibatı’ olarak niteledi. Mahkeme tutanaklarına göre 1 milyon kullanıcısının olduğu ve 55 milyon yasadışı işlem yaptığı belirlenen Liberty’nin idaresinden sorumlu 7 kişi, kriminal faaliyetler sonucu edinilen karaparanın aklanmasına yönelik internet ortamında bir para transfer hizmeti sundu.
ABD, İspanya, Kosta Rica dahil 17 ülkede yapılan operasyonlar, şirketin kurucusu Arthur Budovsky’yi de kapsayan 5 tutuklama ile sonuçlandı. 45 banka hesabına ve Liberty Reserve’e aklanmak üzere para aktaran 35 internet sitesine el konuldu. Şirketin siber suç dünyasının merkezi haline geldiği ve kullanıcılarının kredi kartı hırsızlığı, yatırım sahtekârlığı, uyuşturucu kaçakçılığı, çocuk pornografisi gibi kriminal faaliyetlere karıştığı bildirildi. Şirketin sitesinde “Kara para aklama ile doğrudan veya dolaylı bir ilişkisi olan hiçkimseyle iş yapılmaz” ifadesi yer alıyor. Şirketin ‘paranın, kara para aklama veya kriminal faaliyetler sonucu elde edildiğinden şüphelenmesi halinde işlem yapmayı reddetme hakkının’ olduğu belirtiliyor. Ancak işleyiş tam tersi.

Sistem nasıl çalışıyor?

Kullanıcılar herhangi bir bilgi doğrulama sistemi olmadan sahte isimler altında hesap açıyorlar. Şirketin kendi adını taşıyan bir para birimi (LR) var. Sitede “LR’lerinizi alıp satmaktan memnuniyet duyarız” ibaresiyle para transferi yapmak isteyenlerin hangi adımları takip etmesi gerektiği yazılı. Ardından dijital ortamda kullanılan bu para birimiyle ‘ticaret’ yapan kullanıcıların parası nakte çevriliyor. Şirket transfer için işlem ücreti alıyor. Bir hesapta kaç ‘arkadaş’ olduğunu gizlemek veya üçüncü taraflardan habersiz ödeme yapmak ve parayı geri çekmek içinse şirkete ek ücret ödenmesi gerekiyordu.