Tarık Aziz hayatını kaybetti

Tarık Aziz hayatını kaybetti
Tarık Aziz hayatını kaybetti
Irak eski dışişleri bakanı Tarık Aziz'in hayatını kaybettiği açıklandı.

RADİKAL - Irak'ın eski dışişleri bakanı Tarık Aziz'in hayatını kaybettiği bildirildi. Aziz, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin döneminde dışişleri bakanlığı yapmıştı. 79 yaşındaki Aziz'in ülkesinde bir hapishanede, kalp krizi sonucu öldüğü ifade edildi. 

Nasiriye Valisi Birinci Yardımcısı Adil Dahil, yaptığı açıklamada, "79 yaşındaki Aziz, Nasiriye Hapishanesi'nden geçirdiği kalp krizi sonucu hastaneye sevk edildi. Aziz, bugün kaldırıldığı el-Hüseyin Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı" dedi. Cezaevinde tutuklu bulunan Aziz'in ilerlemiş yaşı nedeniyle bazı sağlık sorunları yaşadığı ve buna bağlı olarak geçirdiği kalp krizi sebebiyle öldüğü kaydedildi.

Dışişleri bakanlığının yanı sıra başbakan yardımcılığı da yapan Aziz, Saddam Hüseyin'in yakın danışmanlarından biriydi. 2003'te, Bağdat'ın düşmesinden kısa bir süre sonra  ABD askerlerine teslim olan Aziz'e, 2010'da Irak Yüksek Mahkemesi tarafından idam cezası verilmişti.

Aziz, hayatının en zor anının Saddam'ın idamını izlemek olduğunu söylemiş ve "Çok sevdiğim bir kardeşim ve arkadaşımdı. Onlar Saddam'ı değil, Irak'ı öldürdüler. Irak'ın ruhunu öldürdüler" demişti.

TARIK AZİZ KİMDİR? 

Saddam Hüseyin'in en güvenilir adamlarından biri olarak uzun süre Irak'ta üst düzey görevlerde bulunan Tarık Aziz, 1936 senesinde Musul kentinde dünyaya geldi. Saddam Hüseyin ile yolu 1950 yılında kesişen Aziz, 1974'te Enformasyon Bakanlığı görevini üstlendi. Aziz yükselişini 1977'de Devrimci Komuta Konseyi'ne katılarak sürdürdü.

1979 yılında Irak'ın Başbakan Yardımcısı görevine getirilen Aziz'in bu görevine, ABD'nin 2003 yılında gerçekleştirdiği Irak'a müdahalesinin ardından Amerikan güçlerine teslim olmasına kadar devam etti. 24 yıllık Saddam Hüseyin iktidarı döneminde, yerini koruyabilmiş az sayıda devlet görevlisinden biri olan Aziz, Irak'ta üst düzey görev alabilmiş tek Hıristiyan idi.

Irak Ceza Mahkemesi tarafından Aziz'e siyasi partileri tasfiye etme suçundan dolayı idam cezası verilmişti. Ayrıca daha sonra aynı mahkeme tarafından Kürt Barzani Aşireti'ni tasfiye etme suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.