Tarık Aziz'in cesedi Ürdün'de

Tarık Aziz'in cesedi Ürdün'de
Tarık Aziz'in cesedi Ürdün'de
Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin döneminde Dışişleri Bakanı olan Tarık Aziz'in dün kaçırılan cesedine ulaşıldığı bildirildi. Aziz ailesinin avukatı, cesedin hükümetin elinde olduğunu açıklarken, naaş Ürdün'ün başkenti Amman'a getirildi.

RADİKAL - Irak eski dışişleri bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz'in cenazesi, Ürdün'ün başkenti Amman'a getirildi. Aziz'in naaşı defin işlemine kadar Amman'daki Arap Tıp Merkezi'nde tutulacak. Irak hapishanesinde 5 Haziran'da geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eden Aziz'in naaşı, Ürdün'ün başkenti Amman'a götürüleceği sırada Bağdat Havaalanı'nda silahlı bir grup tarafından kaçırılmıştı. 

Amman'a getirilen Aziz'in naaşı yoğun güvenlik önlemleri altında Amman Kraliçe Aliya Uluslararası Havaalanı'na götürüldü. Ürdünlü kaynaklar, Aziz'in naaşının defin işlemine kadar Amman'daki Arap Tıp Merkezi'nde tutulacağını belirtti.

Tarık Aziz'in naaşı ortada yok!

MADABA'DA DEFNEDİLECEK

Aziz'in oğlu Ziyad Tarık Aziz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, babasının cenazesinin bugün öğleden sonra Amman'ın güneyindeki Madaba kentinde defnedileceğini kaydetti. Ürdünlü yetkililer, Aziz'in cenazesinin herhangi bir tören ve gösteri yapılmaması, havaalanından mezarlığa nakli sırasında slogan atılmaması şartıyla Ürdün'deki ailesine teslim edilmesine onay verildiğini açıklamıştı. 

Tarık Aziz hayatını kaybetti

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin döneminde Başbakan Yardımcılığı da dahil birçok üst düzey görevde bulunan Aziz, geçirdiği kalp krizi sonucu 5 Haziran'da hayatını kaybetmişti.

Irak Ceza Mahkemesi tarafından Aziz'e siyasi partileri tasfiye etme suçundan idam cezası verilmiş, Aziz daha sonra aynı mahkeme tarafından "Barzani Aşireti"ni tasfiye ettiği gerekçesiyle müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.