Tartışma 'uydu'ya sıçradı: Thatcher ırkçıydı

Tartışma 'uydu'ya sıçradı: Thatcher ırkçıydı
Tartışma 'uydu'ya sıçradı: Thatcher ırkçıydı

Duvarlara Cehennemde çürü Maggie Thatcher ve Huzur içinde paslan gibi yazılar yazıldı.

Eski Britanya Başbakanı Margaret Thatcher’ın 17 Nisan’daki cenaze töreninde sol gruplar ve bağımsızlık yanlısı İrlandalıların eylem yapmasından endişe eden polis önlem almaya başlarken Demir Leydi mirası İngiliz Uluslar Topluluğu’na da sıçradı. Avustralya Dışişleri Bakanı Bob Carr, Thatcher’ın başbakanlığı bıraktıktan sonra bir sohbette ‘utanmazca ırkçı ifadeler’ kullandığını söyledi. İşçi Partili Carr, Thatcher’ın Avustralya’nın göçmen politikasına dair sözlerini duyduğunda ‘inanamadığını’ vurguladı: “Thatcher bana ‘Eğer çok göç olmasına izin verirseniz, toprağınız göçmenler tarafından alınır. Sydney’i severim ama göçmenlere izin vermemelisiniz. Aksi halde, Hintli göçmenlerin kontrolü ele aldığı Fiji gibi olursunuz’ dedi.” Malezyalı eşi Helena’nın da yakında olduğunu ancak ‘şans eseri’ bu sözleri duymadığını aktaran Carr, “O kadar şaşırdım ki, uygun bir yanıt veremedim” dedi. Avustralya muhalefeti Carr’dan Thatcher ailesinden özür dilemesini talep etti.

Vekiller meclise gelmedi

Öte yandan Paskalya tatilindeki meclis de dün Başbakan David Cameron’ın çağrısıyla Thatcher’ı anmak için toplanırken, kimilerine göre ‘kurtarıcı’, kimilerine göre ‘bölücü’ Demir Leydi’nin tartışmalı kişiliği oturuma da damga vurdu. Bazı vekillerin ‘yok yazılmayı’ seçmesi dikkat çekti. Bazı vekiller ‘Thatcher ile ilgili istediklerini söyleme özgürlükleri olmadığı’ gerekçesiyle oturuma katılmadı. Nitekim Respect vekili George Galloway “Samimi bir tartışmaya izin verilmeyeceği için katılmayacağım” dedi. İşçi Partili John Mann, “Niye vergi mükelleflerinin parasını bu oturuma harcıyoruz bilmiyorum” eleştirisi yaparken, ‘diş hekimi randevusu’ sebebiyle oturuma katılmadı. Mecliste Cameron, yardımcısı Nick Clegg ve İşçi Partisi lideri Ed Miliband birer konuşma yaptı.

Mavi Sadakat’le uğurlama

Cenaze törenine dair hazırlıkları ise ‘Mavi Sadakat (True Blue) Komisyonu yürütüyor. Bu isim Thatcher’ın, lideri olduğu ve resmi rengi mavi olan Muhafazakâr Parti ’ye bağlılığına atfen seçildi. Polisin yanı sıra Buckhingham, kilise, meclis ve hükümetten temsilcilerin yer aldığı 25’ten fazla üyesi bulunan komisyon, 4 yıl önce kuruldu. İlk adı ‘Demir Köprü’ idi ancak Muhafazakârların 2010 seçim zaferinden sonra değiştirildi. Mavi Sadakat operasyonu kapsamında polis ‘potansiyel protestocuları’ bulmak için sosyal medya ve forumları tarayacak. Blackberry telefonlardaki mesajlar izlenecek. Basında ‘önleyici gözaltılar’ yapılabileceği haberi de yer aldı.

Törende Falkland teması

Öte yandan Thatcher’ın kariyerinin dönüm noktalarından Falkland Adaları da cenaze töreninde unutulmadı. Thatcher’ın naaşını taşıyacak 800 asker arasında ordunun Falkland’da savaşan birimlerinden askerler de yer alacak.

Külleri eşinin yanında

Thatcher’ın son anlarına ait detaylar da ortaya çıktı. Ritz’de kalan Thatcher’ın yatakta kitap okurken felç geçirdiği, doktorun derhal gelmesine karşın öldüğü kaydedildi. Ayrıca naaşı yakılacak Thatcher’ın küllerinin 2003’te ölen eşi Denis’in yanına konmasını istediği belirtildi. Denis Thatcher’ın külleri Chelsea Kraliyet Hastanesi’nde mermer bir taş altında.