Tatbikat başladı ateşkes bitti

Tatbikat başladı ateşkes bitti
Tatbikat başladı ateşkes bitti

Kore Yarımadası’nda tansiyonun yükseldiği bir dönemde Güney Kore ve ABD ’nin, Kuzey Kore’nin tüm tehditlerine karşın ortak askeri tatbikata başlaması üzerine Pyongyang yönetimi de ‘sözünü tuttu.’ Tatbikatı ‘savaş hazırlığı’ kabul eden Pyongyang, Güney Kore ile arasındaki direkt irtibat sağlayan kırmızı telefon hattını kapatırken, ‘1953 tarihli Kore Savaşı’nı sonlandıran ateşkes anlaşmasının da yok hükmünde olduğunu’ ilan etti. Kuzey Kore’nin resmi yayın organı Rodong Sinmun’da yayımlanan haberde, Pyongyang’ın daha önce duyurduğu üzere pazartesi itibariyle ateşkes anlaşmasını sona erdirdiği belirtildi. Kuzey Kore Yüksek Askeri Komutası’nın, 1953 ateşkes anlaşmasını feshetme kararı aldığı belirtilen haberde, “ABD ateşkes anlaşmasını ölü bir belgeye indirgemiştir. Ateşkes anlaşmasının çökmesiyle birlikte hiç kimse bundan sonra neler yaşanacağını öngöremez” denildi.

Kırmızı hat kesildi

Olası gerginliklerde doğrudan iletişim sağlanması için 1971’de kurulan ve askersiz bölgeden insan ve mal geçişinin koordinasyonunda da kullanılan kırmızı hat da dün itibariyle kesildi. Panmoonjeom’daki irtibat bürosundan Kuzey Kore tarafına telefon açan Güney Koreli görevlinin cevap alamadığı belirtildi.
2006 ve 2009’dan sonra 12 Şubat’ta üçüncü kez nükleer deneme yaparak uluslararası toplumun tepkisini çeken Kuzey Kore’den, BM’nin yeni olası yaptırımları ve ABD-Güney Kore ortak tatbikatları nedeniyle öfkeli açıklamalar gelmişti. Pyongyang, geçen hafta ABD’yi ‘önleyici nükleer savaş açmakla’ tehdit ederken, BM’nin ülke ekonomisi ve diplomatlarını hedef alan yaptırımlar getirmesinin ardından da Güney Kore ile tüm ‘saldırmazlık’ anlaşmalarının feshedilip kırmızı hattın kesileceğini duyurmuştu. Kuzey Kore, ABD-Güney Kore tatbikatlarının gerçekleştirilmesi halinde de pazartesi itibariyle 1953 ateşkesini geçersiz sayacağı tehdidi savurmuştu. Resmi barış anlaşması imzalanmadığı için iki ülke teknik olarak hâlâ savaşta. Düşman kardeşler, 1953 ateşkesinin yanı sıra 1991’de ‘saldırmazlık hali’ de dahil ekonomik, kültürel ve toplumsal işbirliğini öngören bir dizi anlaşmaya imza atmıştı. Nitekim 1 Mart’ta başlayan 2 aylık ‘Foal Eagle’ askeri eğitim tatbikatı planlandığı gibi sürerken, ABD ve Güney Kore’nin dün 10 günlük ‘Key Resolve’ askeri tatbikatına başlaması Kuzey Kore’yi kızdırdı. ‘Key Resolve’ tatbikatına 10 bin Güney Kore ve 3 bin 500 ABD askeri katılıyor.

Ateşkesin ilk feshi değil

Güney Koreli yetkililerin verdiği bilgilere göre, ‘düşman kardeşi’ 1994, 1996, 2003, 2006 ve 2009’da olmak üzere bundan önce 5 kere 1953 tarihli ateşkesi feshedeceği tehditleri savurdu. Ayrıca Pyongyang, 1971’deki kuruluşundan bu yana, sonuncusu 2010’da olmak üzere kırmızı hattı da beş kez kapattı.