Tatil mücahitleri

Tatil mücahitleri
Tatil mücahitleri

Herat kentinde bir Afgan taksici, kadın ve çocuk müşterilerini taşıyor.

Londra'da yaşayan bazı Afganlar, yaz tatillerini memlekette NATO'ya karşı cihada katılarak geçiriyor. Bir Taliban taraftarı taksicilikten kazandığı parayı cepheye gönderdiğini anlattı.

LONDRA/GUARDIAN

Britanya’da yaşayan Afganlar yaz tatillerini, Afganistan ’da Taliban saflarında Amerikan öncülüğündeki NATO güçlerine karşı savaşarak geçiriyor. Britanya’nın Guardian gazetesine göre, yılın büyük kısmını Londra’da geçiren Taliban savaşçılarının cihat için para biriktirip yazları cepheye koştuklarını yazdı.
Londra’da taksi şoförlüğü yapan bir Taliban üyesi, yılın dokuz ayında Britanya’nın başkentinde yaşadığını, kalan üç ayda ise Afganistan’da çarpıştığını anlattı. “Taksicilik yapıyorum, iyi de para kazanıyorum. Fakat bu insanlar benim dostlarım ve ailem. Onlarla birlikte cihada katılmak benim görevim. Burada benim gibi pek çok kişi var. Cihat için tüm yıl para biriktiriyoruz ve gelebilirsek de gelip savaşıyoruz” diyen Taliban üyesi, örgüte para da gönderdiklerini söyledi.

İngilizce aksan ele verdi
Britanyalı Taliban, Londra’da yaşayan ve molla olan kardeşinin de Afganistan’ın Canı Hurri bölgesinde savaştığını ekledi. Gazete, geçen yıl Helmand semalarını kolaçan eden Britanya casus uçaklarının, militanlar arasındaki telsiz görüşmelerinde Yorkshire ve Birmingham yörelerine ait aksanları tespit ettiğini anımsattı. Bu kişilerin Dari ve Peştu dilinde konuşurken, hatırlayamadıkları kelimelerde İngilizceye döndükleri kaydedildi. Afganistan’ın güneyinde bulunan bir militana ait cesette de Aston Villa futbol takımının dövmesi tespit edilmişti.


  ETİKETLER:

  Futbol

  ,

  Afganistan

  ,

  Guardian

  ,

  NATO

  ,

  haber