Tayland'da 32 Arakanlı Müslüman'ın cesedi bulundu

Tayland'da 32 Arakanlı Müslüman'ın cesedi bulundu
Tayland'da 32 Arakanlı Müslüman'ın cesedi bulundu
Tayland'da bir ormanlık alanda, bir Malezyalı'nın ihbarı üzerine 32 Arakanlı Müslüman'ın cesetlerinin bulunduğu ve başka cesetler bulunması ihtimaline karşı çalışmaların sürdüğü bildirildi.

RADİKAL - Tayland'ın güneyindeki ormanlık bir alanda 32 Arakanlı Müslüman'ın toprağa gömülü cesetleri bulundu. Cansız bedenleri bulunan kişilerin çoğunun insan kaçakçıları tarafından Malezya'ya sokulmak için beklerken açlıktan veya hastalıktan öldüğü tahmin ediliyor. Cesetler, Malezyalı bir kişinin, Songkhla eyaletinin Sadao bölgesinde gizli bir çalışma kampını fark ederek polise haber vermesinin ardından ortaya çıkarıldı.

Malezya sınırına yakın bölgedeki polis yetkilisi Albay Wirasan Tanpiam, yaptığı açıklamada, ihbar üzerine cesetleri polis, sınır polisi ve kurtarma görevlilerinden oluşan ekibin bulduğunu söyledi. Myanmar'dan geldikleri tahmin edilen Arakanlıların ölüm sebebinin adli tıp uzmanlarınca araştırıldığını belirten Tanpiam, kurtarma ekiplerinin başka cesetler olması ihtimaline karşı bölgeyi taramaya devam ettiğini söyledi.

AÇLIKTAN VEYA HASTALIKTAN ÖLDÜLER

Bangkok Post gazetesi, Rohingya Müslümanlarının çoğunun insan kaçakçıları tarafından Malezya'ya sokulmak için beklerken açlıktan veya hastalıktan öldüğünü yazdı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Asya Yardımcı Direktörü Philip Robertson, cesetlerin bulunmasına şaşırmadığını, bölgede kaçırılarak kamplarda tutulan ve uzun süre aç bırakılan çok sayıda Rohingya Müslümanı olduğunu söyledi. Robertson, Taylandlı yetkililerin bu rotadaki insan kaçakçılığı konusunda şimdiye kadar hiçbir şey yapmadığını ancak bu noktadan sonra yaşananları görmezden gelemeyeceklerini belirtti.

MYANMAR'DAN KAÇIYORLAR

Myanmar'da Haziran 2012'de patlak veren Müslümanlara yönelik şiddet olayları nedeniyle bu ülkede yaşayan on binlerce Rohingya Müslümanı, iş bulma hayaliyle Malezya'ya geçebilmek için insan tacirlerinin yardımıyla Tayland'a kaçtı. Rohingya Müslümanlarının büyük bölümünün Tayland kıyılarına deniz yoluyla geldiği biliniyor.

Tayland'ın güneyinde ormanlık bölgede insan tacirleri tarafından zorla gizli kamplarda tutulan çok sayıda Rohingya Müslümanı bulunmuştu. Tayland hükümeti ay başında yaklaşık bir milyon göçmen işçinin kayıt altına alındığını açıklamıştı. (AA)