Tayland'da bir Türk için daha yakalama kararı çıkartıldı

Tayland'da bir Türk için daha yakalama kararı çıkartıldı
Tayland'da bir Türk için daha yakalama kararı çıkartıldı
Tayland'da yaşanan bombalı saldırıda bir Türk için daha yakalama kararı çıkartıldı. Polis son üç aydır Kayseri'de olduğu iddia edilen Wanna Suansant'ın kocası olduğu söylenen Emrah Davutoğlu isimli Türk vatandaşı içinde arama kararı çıkartıldı.

Tayland mahkemesi 17 Ağustos ’ta başkent Bangkok’ta bir tapınağa düzenlenen ve 20 kişinin ölümüne ve 120 kişiden fazla da kişinin yaralanmasına yol açan saldırıyla ilgili olarak Tayland vatandaşı Wanna Suansant’ın kocası olduğu söylenen Emrah Davutoğlu Emrah Davutoğlu hakkında  da yakalama kararı çıkardı. Kararın polis sözcüsü Prawut Thavornsiri'nın Türk vatandaşı olan Emrah Davutoğlu'nun saldırıyı gerçekleştiren kişilere yasadışı sayılan savaş malzemeleri sağlamakla suçlanması üzerine alındığı belirtildi. Polis sözcüsü Thavornsiri'ye göre Davutoğlu uluslararası bir terör örgütünün bir parçası ve tapınağa yapılan saldırı öncesi bazı kişilere yardım ve konaklama imkanları sağladı. Prawut ayrıca, geçtiğimiz Cumartesi günü Kamboçya sınırında yakalanan yabancı uyruklu bir kişiden alınan parmak izlerinin saldırı sonrası Davutoğlu'nun eşinin adına kayıtlı bulunan bir evde ele geçirilen bomba yapımı için kullanılan bazı maddelerdeki parmak izleri ile uyuştuğunu açıkladı. 

Polis yetkililerinin saldırı sonrası gerçekleştirdiği operasyonlarda gözaltına aldığı Emrah Davutoğlu'nun Taylandlı eşi olan Wanna Suansan ise polise verdiği ifadesinde Emrah'ın Türkiye'de bulunduğunu ve saldırı ile ilgili bir bağlantısının olmadığını söyledi. Suansan eşi Emrah Davutoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinde kendisine Tayland'a gelerek suçsuzluğunu ispat etmeye hazır olduğunu demesine rağmen bu fikrinden vaz geçerek beklemeye geçtiğini belirtti. Son alınan bilgilere göre dün yakalanan Yusuf adlı kişi bombalı saldırıda olay mahallinde olduğunu itiraf etti ve parmak izleri bombacının parmak izleriyle uyuştuğu polis tarafından teyit edildi.

Enis AKSU/BANGKOK-DHA