Tayland'da monarşi yannlıları sokağa çıktı

Tayland'da monarşi yannlıları sokağa çıktı
Tayland'da monarşi yannlıları sokağa çıktı
Yıllardır monarşi yanlıları ve karşıtları arasında siyasi mücadeleye sahne olan Tayland'da dün başkent Bangkok sokakları yine savaş alanına döndü.

Tayland'ın başkenti Bangkok dün monarşi yanlısı hükümet karşıtlarıyla polis arasında çıkan çatışmalar nedeniyle savaş alanına döndü. Emekli General Boonlert Kaewprasit önderliğindeki Pitak Siam (Tayland’ı Koruyalım) grubunun parlamento binası yakınlarındaki Royal Plaza önünde düzenlediği gösteriye 10 bini aşkın kişi katılırken, başkent sokaklarına konuşlandırılan 15 binden fazla polis civardaki yollara barikat kurdu. Gösteride kürsüye çıkan Boonlert “Size söz veriyorum ki bu hükümeti devireceğiz” dedi. Polis, göstericileri dağıtmak için gözyaşartıcı gaz ve cop kullanırken, olaylarda en az 42 kişi yaralandı, 130’u aşkı kişi göz alttına alındı. Yetkililer bazı göstercilerin üzerinde silah ve kesici aletler bulduklarını belirtti.
Geçen yıl monarşi yanlısı hükümeti yenilgiye uğratarak iktidara gelen Başbakan Yingluck Shinavatra ise, önceki gün televizyondan halka seslenerek protestocuların hükümeti devirmeyi amaçladığını ve bunun için şiddete başvurabileceklerini söyledi. Muhalifler, Şinavatra’yı 2006’da darbeyle devrilen kardeşi eski Başbakan Taksin Şinavatra’nın kuklası olmakla suçluyor. Darbe sonrası ‘sarı gömlekliler’ olarak anılan monarşi yanlıları ile ‘ kırmızı gömlekliler’ olarak anılan karşıtları arasında çıkan çatışmalarda çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti. {RADİKAL/DIŞ HABERLER }