Taylandlılar ordu karargahını bastı

Taylandlılar ordu karargahını bastı
Taylandlılar ordu karargahını bastı
Tayland'da Başbakan Yingluk Shinawatra'nın güvenoyu almasına karşın eylemler durmuyor. Başkent Bangkok'taki ordu karargâhının bahçesini işgal eden eylemciler başbakana karşı askerden destek istedi.

Tayland’da 2010’daki şiddet olaylarından bu yana düzenlenen en büyük eylemlerin hedefinde olan Başbakan Yingluck Şinavatra önceki gün Temsilciler Meclisi’nde yapılan güvenoylamasından zaferle çıksa da bu, pazar gününden beri süren protestoların önünü kesmeye yetmedi. Geçen hafta sonundan beri hükümetin çalışmasına engel olmak için bakanlıklar ile elektrik idaresi ve emniyet müdürlüğü hükümet binalarını kuşatan ve Yingluck istifa edinceye kadar ülke genelinde işgal eylemlerini genişleterek sürdüreceklerini duyuran muhalifler dün protestolarını ‘zirve noktasına’ taşıdı. Yingluck’un güven-oylaması sonrasında halktan eylemlerine son vermelerini istemesine karşın göstericiler dün bu kez başkent Bangkok’taki ordu karargâhını bastı.

‘Ordu hangi safta bilmeliyiz’

1500 kadar gösterici Kraliyet Ordusu karargâhının avlusuna açılan asma kilidi kırarak girdikleri bahçeyi işgal etti. Göstericilerin eylemlerine destek istedikleri ordu komutanına yazılı mesaj bırakmayı amaçladığı belirtildi. Nitekim eylemciler, ordunun bir diktatörün mü yoksa halkın mı yanında yer alacağını görmek istediklerini belirtip “Ordunun hangi safta olduğunu bilmek istiyoruz” sloganı attı.
Askerler eylemcileri uzaktan izleyip uyarmakla yetinirken, göstericiler de binaya girmeyip bahçedeki işgali sürdürmeyi seçti. Ordu sözcüsü, göstericilerin bahçeye girdiklerini ancak binanın içine girmediklerini açıkladı. Bahçede güneş şemsiyeleriyle kamp kuran göstericiler muhalif liderlerin konuşmalarını dinlerken, Genelkurmay Başkanı’nın da binada bulunduğunu iddia edildi.
1000 eylemci ise Yingluck’un lideri olduğu Pheu Thai Partisi’nin genel merkezi önünde toplandı. Yingluck’un istifasını talep eden eylemciler “Defol git” sloganı attı. 1000 kişilik bir başka grup da ‘başbakanın iktidarının meşru olmadığı’ mesajını iletmek için ABD

Büyükelçiliği’ne yürüdü.

Muhalefet lideri Suthep Thaugsuban önderliğinde örgütlenen protestocular, 2011’de göreve gelen Yingluck’ı, ağabeyi olan eski Başbakan Thaksin Şinawatra’nın ‘vekili’ gibi çalışmakla suçluyor. Eylemciler, hükümeti aslında yolsuzluk ve anayasal monarşiye saygısızlık iddiaları üzerine 2006’da askeri darbeyle devrilen sürgündeki Thaksin’in yönettiğini savunuyor.
Ayrıca hükümetin meclise sunduğu siyasi af tasarısının Thaksin’in affını kapsayacak şekilde genişletilebileceği ve devrik liderin hapis yatmamak için kaçtığı Dubai’deki sürgününden geri dönmesinin sağlanacağı iddiaları da halkın sokağa inmesine etkili oldu. Senato, tasarıyı reddetse de bu, eylemlerin ‘ateşini’ düşürmeye yetmedi.
2010’da da Thaksin’in taraftarları Bangkok’un önemli noktalarını işgal ederken, 2 ay süren eylemlerde çıkan çatışmalarda çoğu sivil eylemci 90’dan fazla kişi ölmüştü. 2010’daki gibi kan dökülmesinden kaygılı hükümet, bu sebeple gösterilere müdahale etmedi.

Başbakan: Erken seçim yok
Yingluck dün yaptığı son açıklamada da göstericilere karşı güç kullanılması emri vermeyeceğini yinelerken, protestolara karşın erken seçime gidilmeyeceğini açıkladı. “Demokrasiyi korumalıyız” diyen Yingluck, seçim için ortamın yeterince sakin olmadığını söyledi. Yingluck, görüşmelerde bulunma çağrısını tekrarladı.