'Tecavüz' suçlamasıyla komplo tutmadı

'Tecavüz' suçlamasıyla komplo tutmadı
'Tecavüz' suçlamasıyla komplo tutmadı
WikiLeaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange'ın, İsveç'te tecavüz suçuna bulaşması asılsız çıktı.

STOCKHOLM - ABD ordusunun Afganistan operasyonlarına dair gizli belgeleri yayımlayan WikiLeaks sitesinin kurucusu Julian Assange’ın, Pentagon’un hedef tahtası haline geldiği bir dönemde, önce İsveç ’te tecavüz suçlamasıyla arandığı duyuruldu. Ama daha sonra suçlama ve ‘tutuklama emri’ geri çekildi.
Pentagon WikiLeaks hakkında suç duyurusu yapmaya hazırlanırken, dün İsveç savcılığı sözcüsü Assange’in ‘tecavüz ve sarkıntılık’la suçlandığını açıklayıp, “Gıyabında tutuklama emri çıkarıldı” dedi. Ancak akşam saatlerinde El Cezire’ye konuşan Başsavcı Eva Finne “Assange hakkındaki tutuklama emri geri çekilmiştir. Tecavüz işlediğini gösterir herhangi bir kanıt yok” dedi. Öncesinde İsveç gazetesi Expresssen, 20 ve 30 yaşlarında birbirini tanıyan iki kadının kendilerine tecavüz ettiği gerekçesiyle Assange’ı polise şikayet ettiğini yazdı. Gazete, kadınlardan birinin geçen cumartesi ve pazar, diğerinin salı Assange’ın Stockholm’deki dairesine randevuyla gittiğini, kadınların ilk başta Assange’ın ‘ünü’ nedeniyle ifade vermeye çekindiklerini, ‘tecavüzün ayrıntılarını’ anlatmadıklarını öne sürdü.

‘Suçlamalar tamamen asılsız’
Avustralya asıllı Assange, dün twitter ’dan iddiaları yalanladı. WikiLeaks’in kurucusu “Bu tür alicengiz oyunlarına hazırlıklı olmamıza dair uyarılar alıyorduk. İsveç polisince arandığımı ben de Expressen’den öğrendim. Suçlamalar tamamen asılsız ve zamanlaması çok rahatsız edici” dedi. İsveç Korsan Partisi lideri Richard Falkvinge de, Assange ile pazar akşamı yemek yediğini ve kendisini ‘gayet mutlu’ göründüğünü söyledi.

Michael Moore, sızdıran askere destek
Oscar ödüllü belgeselci Michael Moore ise, gizli belgeleri Wikileaks’e sağladığı gerekçesiyle 52 yıl hapis istemiyle yargılanan eski asker Bradley Manning’e 5 bin dolar yardım yapacağını açıkladı. Sızan belgelerin ABD’nin savaş suçu işlediğini gösterdiğini söyleyen Moore, Manning’i “Çok cesurca, yurtsever bir şey yaptı” diye övdü. (afp, ap)