Tehlikeli tırmanış

Tehlikeli tırmanış
Tehlikeli tırmanış
Britanya, Suriyeli muhalifleri silahlandırmak için Afganistan'daki komandoları çekerken Rus savaş gemileri Akdeniz'de kalıcı olarak demirliyor.

Suriye ’de iç savaşın kızışacağına dair yeni işaretler gelirken Şam yönetiminin destekçisi Rusya, Akdeniz’deki askeri varlığını güçlendiriyor. Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Viktor Çirkov, Rusya’nın bölgedeki çıkarlarını savunmak için Akdeniz sularında bundan böyle daimi olarak savaş gemileri bulunduracağını açıkladı. Çirkov, firkateyn ve kruvazörlerden oluşacak 5-6 geminin daimi olarak bölgede bulunacağını ve görevinin Rusya’nın güvenliğini uzak bölgelerde sağlamak ve korsan saldırılarını önlemek olduğunu söyledi. Çirkov, Karadeniz Donanması’na bağlı gemilerin gerekirse Büyük Okyanus ve Hint Okyanusu’nda yüzebileceğini kaydetti. Savunma Bakanı Sergey Soygu bir ay önce “Akdeniz’de daimi gücümüz kurulmalı” talimatını vermişti.
Rusya’nın ‘Yaroslav Mudrıy, Kaliningrad ve Aleksandr Şabalin adlı gemileri Beyrut Limanı’na demir attı. Sky News, yüzlerce askerin yanı sıra gelişmiş füze sistemleri taşıyan gemilerin istikametinin Suriye’nin Tartus Limanı olduğunu belirtti. Rusya 1971’den beri Tartus’u Akdeniz’deki gemilerin ikmal üssü olarak kullanıyor. Rusya’nın ocakta 5 savaş gemisiyle Suriye açıklarına gitmesi Batı’nın olası müdahalelerine karşı meydan okuma olarak yorumlanmıştı.

Eğitilen mücahitler Suriye’de
Beri tarafta İngiliz tabloid gazetesi Daily Star Sunday, Britanya’nın Afganistan’daki SAS ve SBS komandolarını muhaliflere yardım misyonu çerçevesinde sessiz sedasız çektiğini yazdı. İddiaya göre komandolar, MI6 ve Fransız istihbaratının rehberliğinde 20 milyon sterlinlik silah yardımının muhaliflere dağıtılması operasyonunda yer alacak. Suriye hükümetini destekleyen Vatan gazetesi de ABD , Fransa ve Britanya’nın Ürdün’de eğittiği yüzlerce ‘yabancı mücahit’in Suriye’ye geçtiğini öne sürdü.

General kaçtı
El Arabiya ise ordunun lojistik birimi komutanı General Muhammed Halluf ile keşif grubunda yüzbaşı olan oğlu İzzeddin’in Ürdün’e kaçtığını duyurdu. New York Times ise generalin işkence merkezi diye bilinen askeri istihbarat merkezine başkanlık ettiğini yazdı. Muhalifler Halep’in Han Tuman köyünde cephane ele geçirdi. Muhalifler başbakan seçmek için bugün İstanbul ’da toplanacak.

Esma Esad halkın arasında

Suriye lideri Beşşar Esad’ın eşi Esma Esad, uzun bir aradan sonra 3 çocuğuyla birlikte halkın arasına karıştı. Esad, Şam’da Opera Evi’nde ölen askerlerin annelerine yardım etkinliğine katılırken çekilen fotoğraflarını kişisel Facebook sayfasında yayımladı.