Tek başına intifada

Tek başına intifada
Tek başına intifada

electronicintifada.net sitesinin kurucusu Ali Abunimah, Filistin ve Ortadoğu konusunda kanaat önderi olarak görülen bir isim.

Haber: SEVİN TURAN / Arşivi

‘İntifada’yı duymuşsunuzdur. Türkçesi ‘silkinme’ demektir. Filistinlilerin İsrail işgali karşısındaki direnişini anlatır. Birincisi vardır, ikincisi vardır. Bir de elektronik intifada var son yıllarda çok konuşulan. Yanlış anlamayın Arap Baharı’ndan, Twitter devriminden filan bahsetmiyorum. Bahsettiğim şey, ‘Electronic Intifada’ isimli bir haber blog ’u. Filistin toprakları ve Filistinlilerle ilgili olanı biteni dünyaya duyurmayı amaçlayan, İngilizce yayın yapan bir internet sitesi. Kurucusu da Ali Abunimah adlı bir gazeteci.
Abunimah, ABD doğumlu ama Filistin asıllı. En iyi okullarda okumuş, bugün Ortadoğu’yla ilgili meseleler konusunda sık sık fikrine danışılan bir kanaat önderi haline gelmiş durumda. Ve Abunimah geçen hafta tek başına çabalayarak dünya basınında ses getiren bir iş başardı. İngiltere’nin en saygıdeğer gazetelerinden Guardian’ın İslam ve Filistin karşıtı olduğu öne sürülen Joshua Trevino’yu işe almasını engelledi.
Her şey Guardian’ın Joshua Trevino’yu kadrosuna kattığını duyurmasıyla başladı. Birçoğumuz için ‘Trevino’ ismi bir şey ifade etmese de kendisi 2011 yılının haziran ayında Gazze’ye yola çıkacak özgürlük filosuna İsrail ordusunun ateş açması gerektiğini savunmasıyla o dönem ABD kamuoyunda büyük gürültü koparmıştı. Zira filoda Pulitzer ödüllü yazar Alice Walker ve Hedy Epstein gibi isimler de vardı ve Trevino, “Gemideki ABD’lilerin ölmesini ben dahil birçok Amerikalı dert etmez” diye bir tweet atmıştı. Dahası eski ABD Başkanı George W. Bush yönetimi döneminde Beyaz Saray’da konuşma metinlerini yazmakla görevliydi ve aşırı sağcı bir ABD’li olarak tanınıyordu.
Abunimah, Trevino’nun bu tartışmalı duruşunu önce Electronic Intifada’da, birkaç gün sonra da El Cezire’nin internet sitesinde yayımlanan “Guardian’da kötü giden ne?” başlıklı makalesinde dile getirdi. Sol çizgisiyle tanınan Guardian’ın ekonomik sıkıntılar nedeniyle politik tavrından ödün vermeye başladığını ve ABD’li okuru çekebilmek için bu ülkedeki faaliyetlerini artırdığını, hatta gazetenin ‘Siyonist kökenlerine’ dönüş yaparak Filistin düşmanlığına başladığını ifade eden Abunimah, Trevino’nun bu gazetede yazmasına neden karşı olduğunu da örneklerle anlattı. 


Neler neler demiş 
Abunimah, Trevino’nun yazarın savunduğu bazı görüşlerin ifade özgürlüğünün ötesine geçerek nefret söylemine dönüştüğünü savundu. Trevino sadece 2011’deki filo için değil 2010’daki Mavi Marmara filosu için de müdahaleyi savunmuş ve İsraillilerin gemiye çıkarma yaparak dokuz sivilin ölümüne sebebiyet verirken haklı gerekçeleri olduğunu öne sürmüştü. Trevino’nun özellikle Mavi Marmara baskının hemen ardından attığı tweet’lerin ortaya çıkması Müslüman grupları öfkelendirdi, zira yazdıkları arasında Hz. Muhammed’e hakarete varan sözler bulunuyordu. Bu arada Trevino’nun zaman zaman tweet’lerinde Aya Sofya’nın yeniden kilise olması önerisini getirdiği de ortaya çıktı.
Dahası Abunimah, Trevino’nun Temmuz 2011’de Malezya hükümetinden gelen paralarla desteklenen “Malaysia Matters” isimli bir blog’la ilgili karanlık ilişkiler olduğunu da belirterek, “Trevino’nun Guardian’daki yeni patronları bundan haberdar mı?” diye sordu.
Abunimah makaleyi yazmadan önce bu itirazlarını Guardian yönetimine de iletmişti. Karşılığında da “Biz, diyaloğu güçlendirmemiz ve farklı seslere yer vermemiz gerektiğine inanıyoruz” minvalinde bir yanıt almıştı. Guardian, Trevino’nun sözü edilen tweet’leri atmadığını da öne sürmüştü. Bununla birlikte Abunimah’ın yazısının El Cezire’de yayımlanmasıyla çarklar dönmeye başladı.
Önce Guardian’dan Abunimah’a, “Trevino köşe yazarı ya da muhabir olarak kadromuza katılmamıştır, anlaşma üzerinden yorum sayfamıza katkıda bulunacak freelance yorumcudur. Yazınızda bunu düzeltirseniz memnun oluruz” şeklinde bir mesaj geldi. Abunimah bu durumu Guardian’ın duyduğu utanç sonucu Trevino’nun konumunun düşürülmesine bağlarken dünya basınında da tartışma büyüdü. Özellikle Arap dünyasından birçok blog yazarı ve gazeteci Abunimah’a destek çıktı. Filistin yanlısı akademisyenler, siyasetçiler ve kanaat önderlerinin Guardian’a yazdığı tepki mektubu yine Guardian’da yayımlandı. Sonunda ipler koptu
Ve en sonunda cuma günü Guardian Trevino’yla çıkar çatışması yüzünden yollarını ayırdığını açıkladı. Açıklamada, Trevino’nun 2011 yılında gazete için bir makale yazdığı dönemde ‘Malaysia Matters’ sitesiyle ve Kuala Lumpur hükümetiyle bağlantısını ortaya koymadığı ve bir çıkar çatışmasına neden olduğu, gazetenin etik ilkeleri doğrultusunda bunun kabul edilemez olduğu belirtildi. Bundan sonra ne olacağını bekleyip görmek lazım. Ancak şunu söylemek mümkün: Dünya bugün Abunimah’ın tek kişilik intifadasını konuşuyor.