'Tek çocuk' politikası sorun yaratıyor

'Tek çocuk' politikası sorun yaratıyor
'Tek çocuk' politikası sorun yaratıyor
Çin nüfusunun kontrol altında tutulması için, ailelerin yalnızca tek çocuk yapmasına izin verilen politika yüzünden, erkeklerin sayısı kadınları geçti. Yaşlı nüfus da hızla artıyor.

Çin’de uzun zamandır sürdürülen ‘tek çocuk politikası’nın zararları ortaya çıkmaya başladı. Yalnızca ilk çocuklar kız olunca ikinci bir çocuğa izin verilen Çin’de, devletin belirlediği bu nüfus planlaması yüzünden cinsiyetler arasındaki dengesizlik arttı. Deutsche Welle’den Levent Uluçer’in haberinde “Nüfusu yaşlanıyor, kadın - erkek sayısındaki dengesizlik büyüyor. Çin yönetimi, tek çocuk politikası nedeniyle demografik sorunlarla karşı karşıya” deniyor.

Yunnan, farklı etnik grupların bir arada yaşadığı Çin'in en güzel eyaletlerinden biri. Yannun Eyaleti'nde büyüyen Han milliyetinden Zhang Jian Ying'in iki kardeşi var. Zira kırsalda yaşayan anne - babası ilk çocukları kız olduğu için ikinci çocuk yapma hakkına sahipmiş. Ama kırsalda bunun için tek koşul, ailenin başka bir yere taşınmaması.
“Peki siz neden üç kardeşsiniz?” diye sorduğumuzda, babasının mutlaka erkek çocuk istediği ve son doğan kardeşinin erkek olduğu yanıtını veriyor. Ancak ailesi üçüncü çocuk karşılığında devlete para vermek durumunda kalmış.
Çinli bir aile, yasal çerçevenin dışına çıkarak başka bir çocuk istediğinde 30 bin Yuan, (yaklaşık 8 bin TL) ödeme yapması gerekiyor. Varlıklı bir Çinli için yüksek bir miktar olmasa da orta sınıf bir aile için bu oldukça yüksek bir rakam.
Çin'de daha fazla çocuk sahibi olmak isteyen birçok aile, hükümetin tek çocuk politikasını bir süredir zorlamaya başladı. Çin hükümeti de yakın zamana kadar Hong Kong’a gidip yasal boşlukları kullanarak ikinci çocuğunu dünyaya getirenlerin sayısında artış olunca, Hong Kong'daki bu doğumlarını yasakladı.

Cinsiyet dengesizliği 30-40 milyona varıyor Öte yandan nüfusun hızla yaşlanması Çin’de demografik sorunlara yol açıyor. Kadın – erkek sayısındaki dengesizlik de ülkedeki bir başka sorun. Bazı bölgelerde 140 erkeğe ortalama 100 kadın düşerken, 2020'da evlenme çağındaki erkeklerin, kadınlardan 30 - 40 milyon daha fazla olacağı tahmin ediliyor.
Pekin yönetimi, dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'de tek çocuk politikasıyla 400 milyon doğumu önlediğini belirtiyor. Bilim insanları, ülkede nüfusun yaşlanması ve kadın – erkek sayısındaki dengesizliğin tek çocuk politikasından kaynaklandığına dikkat çekiyor.
Çin'deki birçok aile, bebeğin kız olacağını öğrendiğinde kürtaja başvuruyor. Ülkede yılda 10 milyon düşük hapı satılıyor ve yasal olarak yaptırılan kürtaj sayısı da yılda 13 milyon. Kayıt altına alınmayan kürtajlar ise bilinmiyor.

Politikada gevşemeler başladı
Pekin yönetimi de ortaya çıkan bu tablo karşısında soruna çözüm bulmaya çalışıyor. Ülke genelinde doğurganlığın düştüğü, büyük ve zengin kentlerde de nüfus oranının gerilediği hesaplanınca, nüfusun azalmaya başladığı bölgelerde ailelere 2 çocuk sahibi olma hakkı tanınmaya başlandı. Ancak tek çocuk politikasını esnekleştirmeye başlasa da Pekin yönetiminin demografik sorunlara ilişkin nasıl bir politika geliştireceği bilinmiyor. (Deutsche Welle Türkçe)


  ETİKETLER:

  kürtaj

  ,

  Çin

  ,

  Politika

  ,

  Çocuk

  ,

  Aile

  ,

  Erkek

  ,

  Kız

  ,

  Kadın

  ,

  Zengin

  ,

  Para

  ,

  Bilim

  ,

  ülke

  ,

  Karşı