Tekrar aday olmak istedi, ordu darbe yaptı

Latin Amerika'daki sol kuşak liderler sosyalist eğilimli, devletçi politikalarının devamını sağlamak gerekçesiyle görev sürelerini uzatma çabasına girerken, bu kervana katılan Orta Amerika ülkesi Honduras'ın liderine darbe yapıldı.Honduras’ta dört yıllık tek dönem devlet başkanlığı yapılırken, Ocak 2006’da seçilmiş Manuel Zeleya yeniden aday olmasına olanak verecek bir anayasa değişikliğini dün referanduma sundu. Ancak daha sandıklar açılmadan ordu darbe yapıp Zaleya’yı tutukladı. Başkanlık sekreteri Enrique Reina, sabah askerlerin başkent Tegucigalpa’daki evini kuşattıkları solcu lideri tutuklayıp başkent dışındaki bir hava üssüne götürdüğünü söyledi. AP muhabiri, düzinelerce askerin bir süre kuşattığı evin 60 polis tarafından korunduğunu aktardı. Saatler sonra Zaleya’nın Kosta Rika’ya götürüldüğü ortaya çıkarken Yüksek Mahkeme devlet başkanının görevden alındığını açıkladı.

‘Pijamalarıyla kaçırıldı’
Venezüela merkezli Telesur televizyonunda fanilasıyla kameralara konuşan Zaleya, “San Jose’de, Kosta Rika’dayım. Kaçırıldım ve komp-lo kurbanıyım. Ülkenin aşırı yoksulluk içinde izole edilmesini isteyen ve kendi menfaatlerinden başka hiçbir şeyi umursamayan açgözlü elitler tarafından kandırıldım” dedi. Sabah pijamalarını bile çıkarmadan askerlerce tutuklandğı iddia edilen Honduras lideri, ABD Başkanı Barack Obama’dan ‘darbenin arkasında olup olmadığını’ açıklamasını istedi. Kosta Rika Kamu Güvenliği Bakanı Janina del Vecchio, Zelaya’nın San Jose’de bulunduğunu doğruladı. Görev süresinin uzatılması, Yüksek Mahkeme tarafından yasadışı ilan edilmiş, ordu ve muhalefetin yanı sıra Zeleya’nın partisinin de itirazıyla karşılaşmıştı.

Chavez ABD’yi suçladı
Hafta ortasında genelkurmay başkanını görevden alan Zaleya, tam da dün El Pais’ye darbe girişimiyle karşılaştığını, ama ABD izin vermediği için kurtulduğunu söyleyip Washington’a teşükkür etmişti. Zeleya’nın müttefiki olan sol kuşağın önderi Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’in süre sınırlamasız başkanlık önerisi ise 2007’de referandumda reddedilmiş, 2021’e dek koltukta kalmasını sağlayacak değişiklik ise 2008 sonunda onaylanmıştı. Chavez, Honduras’taki darbeyi kınayıp ABD’ye atıfla “Yanki imparatorluğunun çok rolü var” derken “Büyükelçime dokunursanız askeri müdahele yapmak zorunda kalırım” tehdidi savurdu. Obama ise “Honduras’taki tüm siyasi ve sosyal aktörleri demokratik ölçülere ve Amerika Devletleri Örgütü Sözleşmesi’ne saygılı olmaya davet ediyorum” demekle yetindi. Bolivya Devlet Başkanı Morales ile Britanya, İspanya ve El Salvador da ‘darbeyi’ kınadı. (Dış Haberler)