Tekrar füze atabilir

Tekrar füze atabilir
Tekrar füze atabilir
Pyongyang, fiyaskoyu ortadan kaldırmak için nükleer deneme yapabilir

ANKARA - Uzmanlar, Bugün kalkıştan kısa süre sonra infilak eden füze için Kuzey Kore’nin bir deneme daha yapabileceğini belirtiyor.
Kolay kolay vize vermeyen Kuzey Kore'nin 30 metre uzunluğundaki dev füzeyi göstermek üzere hafta başında 150 yabancı gazeteciyi fırlatma rampasının bulunduğu Tongçang-ri uzay merkezine davet etmişti. Ancak operasyonun fiyaskoya dönüştüğünü belirten uzmanlar, Pyongyang'ın 1998 ve 2009'da başarısız girişimlere imza attığını belirterek, bugünkü üçüncü denemenin başarısız olması üzerine yeni bir nükleer deneme yapabileceğini kaydettiler.
Bu arada, Güney Kore Savunma Bakanlığı, Uluslararası protestolara rağmen bugün füze fırlatan Kuzey Kore'nin, silahlı kuvvetlerinin alarm seviyesini yükselttiğini bildirdi.
AB'nin Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton da Kuzey Kore'nin füze fırlatmasının, BM Güvenlik Konseyi kararlarının "açık bir ihlali" olduğunu belirtti. Ashton yayınladığı açıklamada, Kuzey Kore tarafından ortaya konan tehlikeli ve istikrarı bozucu eylemlerden derin endişe duyduğunu kaydetti.
Kuzey Kore'nin baş müttefiki Çin'in Dışişleri Bakanlığı temsilcisi Liu Veymin de yaptığı açıklamada, Pyongyang'ın füzeyi fırlatacağına dair Pekin'i uyarmadığını söyledi. (aa)