Teksas saldırısını IŞİD üstlendi

Teksas saldırısını IŞİD üstlendi
Teksas saldırısını IŞİD üstlendi
ABD'nin Teksas eyaletinde İslam karşıtı eylemlerle gündeme gelen Amerikan Özgürlük Koruma İnisiyatifi'nin düzenlediği Hz. Muhammed konulu karikatür yarışmasına yapılan silahlı saldırıyı IŞİD üstlendi.

RADİKAL – ABD ’nin Teksas eyaletinin Dallas kentinde, İslam karşıtı eylemlerle gündeme gelen Amerikan Özgürlük Koruma İnisiyatifi'nin düzenlediği Hz. Muhammed konulu karikatür yarışmasının gerçekleştirildiği salona yapılan silahlı saldırıyı IŞİD üstlendi.

El Beyan radyosu üzerinden yaptığı bir açıklamayla saldırıyı üstlenen örgütün açıklamasında, “Halifeliğin iki askeri Garland’daki sergiye bir saldırı düzenledi ve bu sergide Hz.Muhammed’in olumsuz fotoğrafları vardı” denildi. IŞİD’in bir kez daha ABD’yi tehdit ettiği açıklamasında, “ABD’ye gelecek saldırıların daha büyük ve daha acı olacağını söylüyoruz ve IŞİD askerlerini korkunç şeyler yaparken göreceksiniz” ifadesi kullanıldı.

Teksas saldırganı Simpson eski 'terör şüphelisi'

Pazar akşamı Dallas yakınlarında bulunan Garland kentindeki Curtis Culwell Kültür Merkezi'ne yer alan Hz. Muhammed karikatürleri sergisine etkinliğin bitimine yakın gelen iki kişi, otoparkta iki güvenlik görevlisine ateş açmıştı. Saldırganlar polisle çıkan çatışmada vurularak öldürülmüşlerdi. Saldırganları trafik polisi olan bir memurun vurduğu açıklanmış ve bir güvenlik görevlisi bacağından yaralanmıştı.

ABD'de Hz. Muhammed karikatürleri sergisinin dışında çatışma: İki ölü