Teksas'ta dev patlama

Teksas'ta dev patlama
Teksas'ta dev patlama
ABD, Boston şokunu atlatmaya çalışırken Teksas'ta bir gübre fabrikasında deprem etkisi yaratan patlama ile sarsıldı. Patlama ve yangında 5-15 kişi öldü.

ABD , Boston Maratonu’nda 3 kişinin ölümü ve 180’i aşkın kişinin yaralanmasına yol açan saldırıların şokunu atlatamadan dün sabah Teksas eyaletinden gelen patlama haberi ile sarsıldı. Waco kentinin West kasabasındaki ‘West Fertilizer’ adlı gübre fabrikasındaki yerel saatle 19.50’de yaşanan patlama ‘terör saldırısı’ olasılığı sebebiyle yürekleri ağızlara getirdi. Fabrikada çıkan bir yangın sonucunda meydana geldiği tahmin edilen ama polisin sabotaj ihtimalini dışlamadığı patlamada ilk başta 60 kişinin öldüğü açıklandı. Daha sonra haber “Ölü sayısı 5 ile 15 arasında olabilir” diye düzeltildi. Patlamada 160’tan fazla kişi de yaralandı. Bir futbol sahasında acil yardım merkezi oluşturulurken yaralılar ambulans ve helikopterlerle çevre hastanelere ulaştırıldı.
Fabrikadaki yangın nedeniyle itfaiye olay yerinde olduğundan hayatını kaybedenler arasında itfaiye erlerinin de bulunduğu belirtildi. West Belediye Başkanı Tommy Muska, “Nükleer bomba patlamış gibiydi. Gökyüzünde mantar şeklinde duman bulutu vardı, başka bir şey görünmüyordu” dedi. Muska yangının yerel saatle 19.30’da çıktığı ve patlamanın 19.55’te yaşandığı bilgisini verirken, kesin ölü ve yaralı sayısı veremeyeceğini belirtti. Muska, kayıpların tespiti için halkın, kriz masalarına bilgi vermesi çağrısı yaparken, basın toplantısını, “Dualarınızı bekliyorum” diye bitirdi. Bu arada 2700 nüfuslu West tahliye edilip halk güvenli bölgelere nakledildi. 133 kişinin kaldığı bir bakımevi ve 50 dairelik bir apartman dahil 80 bina tamamen kullanılamaz hale geldi. Bakımevindeki 100’ü aşkın kişi ise kurtarıldı.

Patlama deprem yarattı

Yetkili Dean L. Wilson, bazı binalarda mahsur kalanlar olduğunu ve bazı itfaiyecilerin de kayıp olduğunu aktarıp “Ev ev dolaşıp yaralı olup olmadığını araştırıyoruz. Dümdüz olmuş evler ve ofisler var. Tahribat çok büyük” dedi. Wilson, süren yangın sebebiyle yeni patlamalar olmasından korkulduğu için itfaiyenin patlama alanından uzak tutulduğunu söyledi. Patlama küçük ölçekli deprem de meydana getirdi. Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS), 80 km. uzaktaki evleri dahi sallayan patlama sonucunda Waco yakınında 2.1 büyüklüğünde deprem oluştuğunu açıkladı.

‘Zehirli madde yayılır’ uyarısı

Suni gübre yapımında kullanılan amonyum nitrat, patlama gücü oldukça yüksek bir kimyasal madde olarak bilinirken, halka havaya ‘zehirli madde yayılabileceği’ uyarısı yapıldı. Polis Patrick Swanton “Patlama sonrası oluşan toksik gaz yüklü bulutlar, rüzgâr nedeniyle güneye doğru hareket etti. O bölgelerdeki havanın, zehirli kimyasallar içerme ihtimali var” dedi.